Jäta sisu vahele

Suvisest pööripäevast algab kuivkäimla hooaeg – neid asju on hea meeles pidada

Kemmerg ehk kuivkäimla kuulub paljude suvilate juurde. Järjest enam kasutatakse traditsiooniliselt kord aastas tühjendatava augu asemel hõlpsamalt kasutatavaid mudeleid, mis on ka silmale meeldivamad vaadata.

Kui kuivkäimlat kasutatakse õigesti, siis moodustab see suvilaelanike ringlusmajanduse ühe osa, mis lubab anda toitained keskkonnasääslikul moel taimede kasutusse.

Kekkilä viis nõuannet kuivkäimla kasutamiseks:

  1. Asukoht – uue põlvkonna kuivkäimla võib rajada ka majja, sest see ei haise. Kui käimlahoone asub kaugemal, siis võib teha lookleva jalgraja, mille veerde istutatud taimed varjavad rajatise.
  2. Hubasus – valged seinad muudavad ehitise avaramaks, väike aken annab lisavalgust. Mõtle välja ka kohad valgusallikale pimedate õhtute tarbeks ja meeleolu loovale suvisele lillekimbule.
  3. Ventilatsioon – veendu, et käimla õhuringlus oleks piisav, et eemaldada sealt vedelike aurustumise ja komposteerumise käigus tekkivad gaasid. Kuivkäimla haisemise kõige levinum põhjus on liigne niiskus või uriini seismine mahutis.
  4. Kasutuslihtsus – piisava koguse puisteaine kasutamise korral haisu ei teki. Käimlakompostilisandi abil kiirendad komposteerumist märgatavalt ja parandad hügieeni. Hangi puisteaine jaoks sobiv kaanega nõu ja kopsik. Sagedamini tühjendatavat käimlat on lihtsam kasutada, sest selle sisu on kerge kompostrisse kanda ning labidameeste talguid pole vaja korraldada.
  5. Järelkasutus – järelkompostimise jaoks tuleb varuda vähemalt üks aasta. Kompostri kasutamine kiirendab protsessi. Tulemuseks on toitainerikas muld, mis meeldib aias kasvavatele püsikutele. Söödavate taimede jaoks on kõige parem kasutada neile mõeldud ostetud mulda või köögi- ja aiajäätmetest tekkinud komposti.

 

Otsi