Jäta sisu vahele
Ürdid ja köögiviljad

Rabarber

Rheum rhabarbarum

Raparperin Rheum rhabarbarum lehtiruodit Raparperin Rheum rhabarbarum nuoret lehtiruodit

Rabarberit on lihtne kasvatada kõikjal Eestis. Rabarber on ka dekoratiivne ilutaim, mida kaunistavad suured rohelised lehed, punakad lehevarred ning paari meetri kõrgusele ulatuvad õievarred, mida kroonivad kreemikasvalged kohevad õisikud.

Kastmine:

Suur

Valgus:

Päikseline

Kõrgus:

30-100 cm

Värvid:

Valge

Õitsemine:

Varasuvi

Raparperin Rheum rhabarbarum lehtiruodit Raparperin Rheum rhabarbarum nuoret lehtiruodit

Kevadel pistavad rabarberi paksud punased nupud esimeste hulgas nina külmast mullast välja. Rabarber on üks esimesi suvel saaki andvaid taimi ning pikk saagiperiood jätkub kogu suve. Enamasti süüaksegi noori lehevarsi, sest need on mahlasemad. Rabarber kasvab 40-100 cm kõrguseks ning sama laiaks puhmaks. Taim sisaldab oblikhapet ning süüa võib ainult rabarberi varsi. Oblikhape seob organismis kaltsiumi, mistõttu süüakse rabarberitooteid reeglina koos piimaga.

Rabarberisordid erinevad lehevarre värvuse, saagiaja, oblikhappesisalduse ning õitsema hakkamise poolest. Punasevarrelistel sortidel on rohkem antotsüaani kui rohelise varrega sortidel. ’Emblitz’ ja veel mõned uued sordid sisaldavad vähem oblikhapet. Need on rabarberist lugu pidavatele sööjatele turvaline valik.

Rabarber istutatakse varakevadel toitainerikkasse, hästi niiskust hoidvasse savikasse pinnasesse avatud ja päikselisele või poolvarjulisele kasvukohale. Taim tuleb toime ka poolvarjus, kuid siis on saak väiksem. Seisev vesi või liigne kuivus võib rabarberile kahju teha. Rabarberit võib kasvatada ka suures potis näiteks rõdul. Rabarber istutatakse Aiamulda või Erimulda Püsikutele ja Roosidele, millele on lisatud rohkem savi. Sobiv istutuskaugus taimede vahel on 1 meeter.

Kevadel võib rabarberi juurtele puistata Aia Kattemulda. Taimele tuleb anda regulaarselt Aialupja ning väetada Maheda Vedelväetise või Kevadväetisega.

Rabarberipeenart väetatakse pärast esimese saagi koristamist ning kasvuperioodi jooksul. Väetiseks sobivad Maheväetis Köögiviljadele või Aiaväetis.

Rabarber vajab palju vett ning pinnase katmine Puukoore- või Dekoratiivmultšiga aitab pinnase niiske hoida ning hoiab umbrohu kontrolli all. Katteks mulla peale võib lisada juunis-juulis ka Aia Kattemulda. See annab rabarberile vajalikke toitaineid ja hoiab umbrohu eemal.

Saagikoristust alustatakse teise kasvuperioodi suve alguses. Saagi koristamisel eraldatakse varred järsu tõmbega maapinnast, jälgides, et varreotsad maa sisse mädanema ei jääks.

Rabarberi kasvuperiood on 15-20 aastat, kuid puhmaid tuleks jagada umbes kord 5 aasta järel.

Õisikute eemaldamine järgmise saagi kogust ei mõjuta, kuid kui arenevad õievarred eemaldada kasvuperioodil, saab augustis-septembris teise saagi. Kui rabarberit on enam kui endal vaja, võib osa õievartest lasta õitsema minna, sest rabarber on ilus ka õitsedes.

Otsi