Jäta sisu vahele

Hea paha sammal

Erinevaid samblaid ei saa osta taimekauplusest, aga paljude tavaliste looduses kasvavate sammalde lisamine õnnestub vähese vaevaga.

Aia varjulises nurgas kattub ka hästi hooldatud muru mingil hetkel samblaga. Võitlemise asemel on mõttekam muuta suhtumist ja muheledes selle vallutustele kaasa aidata. Sammal kuulub ju aia varjulise koha juurde.

Erinevaid samblaid ei saa osta taimekauplusest, aga paljude tavaliste looduses kasvavate sammalde lisamine õnnestub vähese vaevaga.

Varju mõeldud samblaid korjatakse varjust, päikese kätte mõelduid päikese käest. Samblamättad pestakse ja purustatakse peeneks massiks. Samblamass laotatakse sentimeetri paksuse kihina niisutatud ajalehele.

Samblaplaate kasvatatakse algul varjulises kohas, kus neid hoitakse laudade või kaigaste peal. Palaval ajal pihustatakse plaate paar korda nädalas. Kui sammal hakkab kuu aja pärast kasvama, võib plaadid paigaldada plaanitud kohta. Muld peab olema niiske ja umbrohuta, näiteks kaetud Kekkilä Loodusliku turbaga.

Kivisid saab samblaga katta pintseldades nende peale “samblasegu”.

Samblasegu

Samblapurule lisatakse 1/2 liitrit hapupiima, mida on kõvendatud kahe munavalgega. Kõige paremini sammalduva varjuliste kohtade kivid ja eriti nende põhjapoolsed küljed. Hapupiima-kanamuna segu asemel võib puru laotada ka pilsneriga üle valatud kivile.

Sammal kardab väetamist

Kui muru sammaldub, on pinnas sageli liiga tihe ja niiske. Kiire rehitsemine on esmaabiks, kuna see eemaldab sammalt ja samas õhutab rohujuuri. Toitainete puudus jätab rohu võitluses teiseks, kuna need on palju nõudlikumad kui sammal ja ka umbrohi.

Kekkilä Samblatõrjevahend mitte ainult ei hävita sammalt, vaid hoogustab ka muru kasvamist.

Terve või just rajatud muru saab terve ja rohelisena kasvama panna Kekkilä Muruväetisega, mis sisaldab rohkesti lämmastikku, rauda ja magneesiumi. Samas lubjatakse muru Kekkilä Aialubjaga. Murutaimed kasvavad hästi peaaegu neutraalses ehk hästi lubjatud mullas, ent paljud samblad vajavad happelist kasvusubstraati.

Otsi