Jäta sisu vahele

Grow the joy – Kasvata rõõmu

Meid ümbritseb palju ebakindlust, aga on ka ilu, lootust ja headust. Meenuta endal rahuneda, siis võid leida rõõmu isegi väikestest asjadest. Ja niipea kui näpud mulda pistad, hakkab kasvama midagi ilusat.

Mida mina teha saan?

Meil pole vastuseid kõigile küsimustele ja vahendeid kõigi probleemide lahendamiseks.

Kuid meil on üsna hea ettekujutus sellest, mida kõike head saab saavutada taimede kasvatamise ja aia eest hoolitsemisega. Kui vaatad maailma õnneliku taimekasvataja pilgu läbi, saad mõjutada pisiasju, mis seovad suuremaid üksusi.

Siin on väike loetelu viisidest, kuidas saad oma vaatenurka muuta, tegutseda ja end rahulikumalt tunda.

Pane eemale mobiiltelefon

Heida kõrvale liigne müra ja märguande piiksud ning leia taimedes ja aias rahu. Anna pöialdele puhkust ekraani toksimisest, tee küünealused mullaseks ja lase loodusel enda eest hoolitseda.

Leia rõõmu aiast

Vastupidiselt ülalpool mainitule pole telefonid üleni halvad asjad: näpunäidete, entusiasmi ja piltide jagamine mõttekaaslastega pole mitte ainult tore, vaid on ka osa inimloomusest.

Valmistuge kliimasoojenemiseks

Kliimakriis võimaldab pikemat kasvu- ja aiandushooaega, kuid samal ajal tuleb hoolikamalt jälgida veetarbimise vähendamist ja mulla ettevalmistamist pikemateks kuivaperioodideks – ühelt poolt üleujutuste ja tugevate vihmade ettevalmistamiseks. Peame bioloogilisele mitmekesisusele palju paremini tähelepanu pöörama. Taaskasutus ja kompostimine on hädavajalikud praegu ja tulevikus. Prügila prügimägede kompostimine ei kasva asjatult, kuid saad taastada elutähtsad toitained tagasi loodusesse ja taimedesse.

Kutsu sõbrad aeda

Mesilased, tolmeldajad ja teised linnaloomad sõltuvad üha enam aiahuvilistest. Otsi taimi, mis sobivad tolmeldajatele, sest korterelamute katused, rõdud ja muidugi aiad võivad olla magus puhvet liblikate jaoks. Linnud tunnevad end mugavalt marjapõõsastes, väikesed loomad leiavad kaitse aia haljastamata osast ja võilillemuru võib kimalase kevadel päästa.

Kasvatage koos

Me tahame elada rohelises keskkonnas, kuid üha rohkem meist elab linnades, kus rohelisi oaase on ääretult vähe. Nii et võta oma naabruskond kokku, kohtu läheduses olevate inimestega ja kasvatage midagi koos, näiteks kortermaja hoovis. Retoorika ja süütunde asemel saab igaüks meist nautida taimede kasvatamist, tehes samal ajal midagi väikest oma elukeskkonna parandamiseks.

Nimekiri võiks olla kaks korda pikem, kuid nagu kõik asjad elus, on hea alustada väikestest sammudest. Kuid miski ei pea olema täiuslik, saad teha just nii palju kui soovid – täpselt nagu oma aias. Sest lahendus on muuta perspektiivi.

Tee väikesed rohelised sammud ja koge koos meiega kasvatamise rõõmu!

Otsi