Jäta sisu vahele

Septembri taim – värd-diervilla

Tumedaleheline värd-diervilla on oma parimas vormis hilissuvel ja sügisel. Taime ilu seisneb selle punases sügisrüüs.

Septembri taim on värd-diervilla.

Põhiandmed

  • Teaduslik nimetus: Diervilla x splendens Diva (pbr) ’El Madrigal’
  • Liik: kuslapuud
  • Kasvukoht: päikeseline või poolvarjus
  • Õitsemisaeg: suvi
  • Mullastik: huumusrikas, sisaldab liiva või savi
  • Kõrgus: 1–1,5 m
  • Laius: 1–1,5 m

Head uudised Hollandist

„Lubage esitleda! Tegemist on uue Hollandist pärit taimega, mille kasvatasin puukoolis üles ja istutasin eelmisel suvel Seinäjoki kinnisvaramessil Kekkilä osakonda. Aiakujundajana hoian pidevalt silma peal uutel taimedel, mis võiksid Soomes populaarseks osutuda. Ühtlasi otsin taimi, mis ilmestaksid aeda sügisel ja õitseksid kuni kasvuperioodi lõpuni,” räägib Adrian.

Värd-diervilla on lehti langetav põõsas, mille ilu seisneb selle punases lehestikus. Taimel on suvel kollased õied, mis toovad lehtede punase tooni veelgi paremini esile ja meelitavad ligi mitmesuguseid putukaid, eriti kimalasi. Tumedaleheline värd-diervilla on oma parimas vormis siiski hilissuvel ja sügisel.

Lamovuohenkuusama

Istutusnõuanded

Punalehelise värd-diervilla võib istutada kas aia keskele päikesevalguse kätte või metsaserva poolvarjulisse kohta. Taimele meeldib kasvada ka nõlval.

Taime punane värv paistab inimesele lähemale tulevat – vastupidi sinisele, mis näitab aeda sageli suuremana, kui see tegelikult on. Punast värvi taimed sobivad eriti hästi suuremale alale, kus väiksed elemendid läheksid kergesti kaotsi.

„Soovitan istutada värd-diervilla puude alla või nende lähedusse. Eriti head näevad need välja suurte lehtpuude, näiteks tammede all. Istutage põõsaid paaritult, näiteks kolme või viie kaupa rühmas. Kõrgekasvuliste dekoratiivsete heintaimede, nagu siidpöörise (Miscanthus) taustal tuleb värd-diervilla ilu veelgi paremini esile. Kui ühendada see näiteks kukeharjaga (Sedum ’Herbtsfreude’) ja punase siilkübaraga (Echinacea purpurea), saate hetkega ilmekama istutusala,” annab Adrian nõu.

Kasvu garantii – istutamine õigesse mulda

Heasse mulda istutamine on esmatähtis. Näiteks Aiamuld on värd-diervilla jaoks hea valik. Parema kasvu tagamiseks võib kasutada ka Erimulda Puudele ja Põõsastele. Esimesel kasvuhooajal pärast istutamist on soovitatav kasutada lisaks Sügisväetist ja järgmisel kevadel Kevadväetist.

 

Otsi