Jäta sisu vahele
Ilupõõsad

Harilik elupuu

Thuja occidentalis

Pallotuija Thuja occidentalis Pallotuija Thuja occidentalis neulaset Pallotuija Thuja occidentalis pehmeät neulaset

Hariliku elupuu paljude sortide hulgas on ka ümara kasvukujuga madalakasvulisi sorte. Need on äärmiselt aeglase kasvuga okaspõõsad. Pehmed okkad on soomuselised ja lamedad. Madalakasvulisi sorte on aretatud paljudes erinevates värvitoonides, erineva suuruse ja kasvukujuga.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Poolvarjus

Kõrgus:

30-150 cm

Värvid:

Rohelised lehed

Õitsemine:

none

Vahemik :

I-IV

Pallotuija Thuja occidentalis Pallotuija Thuja occidentalis neulaset Pallotuija Thuja occidentalis pehmeät neulaset

Hariliku elupuu ümaraid vorme sobib istutada rühmana koos teiste okaspuude või püsikutega ka väikesesse aeda. Need sordid kasvavad ka potitaimedena. Tuntumad sordid on nt ’Danica’, ’Globosa’, ’Tiny Tim’, ’Little Champion’, ’Little Giant’, ’Woodwardii’, ’Hoveyi’ ja ’Recurva Nana’. Sortide kasvukõrgused varieeruvad 30-150 cm. Harilikud elupuud kasvavad kasvutsoonis I-IV.

Hariliku elupuu okkad on matilt rohelised ja alt kollakad. Erinevatel liikidel on palju värvivariante. Okkad võivad talvel veidi pruunikaks tõmbuda, kuid roheline värvus taastub kevadel. Ümarad, 10-12 mm suurused käbid kinnituvad okstele tihedate kimpudena. Elupuud on mürgised, kuid väikese koguse söömine reeglina mürgistusnähte esile ei kutsu.

Elupuu ümaratele vormidele on kõige sobivam kasvukoht poolvari või vari. Põõsad on lopsakad ka täiesti varjus kasvades. Päikseline kasvukoht sobib elupuule ainult siis, kui pinnas on piisavalt niiske.

Harilik elupuu on kasvupinnase suhtes suhteliselt vähenõudlik, kuid vajab piisavalt niiskust. Pinnas võib olla niiskevõitu või niiske, happeline või lubjatud, kuid korraliku drenaažiga. Istutusmullaks sobib Erimuld Okaspuudele ja Rododele.

Hariliku elupuu ümara kujulised vormid saavutavad oma kasvukuju loomulikult, kuid taluvad hästi ka tagasilõikust. Õige aeg tagasilõikamiseks on kasvuperioodi lõpus hilissügisel või kevadel enne kasvuperioodi algust.

Harilikke elupuid tuleb intensiivse kevadpäikese eest varjevõrguga kaitsta.

Kevadel võib elupuu ümaraid vorme väetada Okaspuu- ja rododendroniväetise või Kevadväetisega.

Sügisel potis kasvavad elupuud tuleks talveks maasse talvituma kaevata.

Otsi