Jäta sisu vahele
Suvelilled

Harilik kosmos

Cosmos bipinnatus

Punakosmoskukka Cosmos bipinnatus Punakosmoskukan Cosmos bipinnatus vaaleanpunainen kukka

Kosmos on silmatorkav, õrna lehestikuga, kuid tugeva varrega suurekasvuline suvelill. Kosmose suured, karikakart meenutavad õied on punased, roosad või valged. Kosmost võib kasvatada pottides ja peenras.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Päikseline

Kõrgus:

40 -120 cm

Värvid:

Punane Roosa Valge

Õitsemine:

Kesksuvi

Punakosmoskukka Cosmos bipinnatus Punakosmoskukan Cosmos bipinnatus vaaleanpunainen kukka

Kosmos kasvab olenevalt sordist 40-120 cm kõrguseks. Sortide hulgas on kirjuõielisi ja täidisõielisi vorme. Kosmos õitseb juunist septembrini.

Kosmos kasvab kõige paremini päikselisel kasvukohal ning talub ka otsest päikest. Taim on ilmastikukindel, taludes nii tuult kui ka vihma. Kevadel on kosmos tundlik öökülmade suhtes, kuid sügisel talub jahedust hästi. Kasvupinnas peab olema toitainerikas ja õhuline. Sobiv muld on Erimuld Suvelilledele. Kosmosed istutatakse 20-40 cm vahedega.

Kosmost võib ise seemnest ette kasvatada. Traditsiooniliselt külvatakse seeme otse kasvukohale, kuid siis võib õitsemine alata alles juuli lõpus. Taimed võib märtsis-aprillis ette kasvatada. Ettekasvatatud istikuid saab kevadel aianditest.

Kosmos on kergesti kasvatatav. Taimi tuleb regulaarselt kasta ning väetada umbes kord nädalas Suvelilleväetisega. Liiga lämmastikurikas väetis kasvatab lopsaka lehestiku ja õitsemine väheneb.

Närtsinud õied nopitakse koos õievartega ära.

Vastupidav lõikelill.

Otsi