Jäta sisu vahele
Suvelilled

Ilubataat

Ipomoea batata

Koristebataatin Ipomoea batata limenvihreät lehdet Koristebataatin Ipomoea batata kukka

Ilubataat on kergesti kasvatatav üheaastane taim, mida istutatakse suvelillekompositsioonidesse dekoratiivsete ja värvikate lehtede tõttu. Lehtede värvus varieerub olenevalt sordist kollakasrohelisest tumepunaseni.

Kastmine:

Suur

Valgus:

Päikseline

Kõrgus:

Halk. 30 - 50 cm

Värvid:

Rohelised lehed

Õitsemine:

none

Koristebataatin Ipomoea batata limenvihreät lehdet Koristebataatin Ipomoea batata kukka

Jõulise kasvuga ilubataadist on aretatud palju sorte. Lehed võivad olla suured, südamekujulised või jagunenud. Värvid varieeruvad laimirohelisest erksa rohurohelise ja tumepunaste, peaaegu mustjate toonideni. Ilubataat rõhutab kaunilt teiste suvelillede värve. Bataat on ka ise silmatorkav potitaim. Üheaastate suvelilledena müügil olevad ilubataadid on sama liik nagu köögiviljalettides mugulate kujul müügil olevad bataadid, kuid ilubataadi aretamisel on tähelepanu pööratud võimalikult dekoratiivsete lehtede saavutamisele.

Ilubataat kasvab vään- või ronitaimena ning seetõttu võib taime siduda toe külge, kui soovite ülespoole kasvavat bataati. Toestamata taim moodustab veidi allapoole rippuva puhma ja sobib hästi näiteks poti ääretaimeks või amplisse. Taime võrsete pikkus ulatub 30-50 sentimeetrini.

Ilubataat soovib sooja kasvukohta ning on kõige uhkem päikesepaistelisel ja lausa kõrvetava päikesega kasvukohal. Taim tuleb toime ka poolvarjulisel kasvukohal. Ilubataadile ideaalne keskmine temperatuur on umbes 24 kraadi ning alla 10 kraadi langev temperatuur on liiga jahe. Ilubataat talub hästi vihma. Tugevakasvuline taim eelistab toitainerikast ja paksu mullakihiga kasvupinnast. Hea, õhurikas kasvupinnas ilubataadile on Erimuld Suvelilledele. Ilubataadid istutatakse 30 cm vahedega.

Ühtlane kastmine ja väetamine igal kastmiskorral Suvelillede Toiteseguga või Kastmisväetisega tagavad lopsaka kasvu kogu kasvuperioodil.

Ilubataadid on külmaõrnad ning tuleb kevadel katta kattelooriga, kui esineb veel öökülmaoht.

Ilubataat ei tooda söödavaid juuremugulaid ning mugulaid võib üle talve hoida istutatult jahedasse, aga üle +10-kraadisesse ruumi ning lasta järgmisel kevadel jälle kasvama hakata.

Otsi