Jäta sisu vahele
Ilupõõsad

Läiklehine mahoonia

Mahonia aquifolium

Igihaljas madalakasvuline Läiklehine mahoonia on dekoratiivne ja värvikas põõsas, mis sobib kasvatamiseks aia poolvarjulises kohas. Mahoonia õitseb varakevadel, õied on erekollased ja lõhnavad. Tumerohelised lehed on kõvad ja läikivad.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Poolvarjus

Kõrgus:

30-50 cm

Värvid:

Valge

Õitsemine:

Varasuvi

Vahemik :

I-IV

Läiklehine mahoonia on igihaljas põõsas, mis sobib kivikutesse, okastaimede ja püsikute rühmadesse. Oksad, mis kasvavad 30-100 cm kõrgusteks, on püstjad ja jäigad. Õitsemine on rikkalik, õied on kollased ja lõhnavad. Lehed on kõvad ja teravhambuliste servadega ning see jätab neist okkalise mulje. Augustis ehivad põõsast sinised söödavad marjad ning sügisel kaunid punased lehed. Aeglase kasvuga mahoonia kuulub kukerpuuliste hulka ning kasvab hästi kasvuvööndites I-IV.

Mahooniale meeldib poolvarjuline, varjuline ning tuulte eest kaitstud kasvukoht: põõsas kasvab hästi puude või suuremate põõsaste varjus. Taimele sobiv muld on niiskust imav, happeline ja keskmise toitainesisaldusega. Istutamiseks tuleks kasutada Erimulda Okaspuudele ja Rododele, sest selle happelisus sobib mahooniale. Taimede istutuskaugus on 50 cm.

Kevadel antakse mahooniale Okaspuu- ja Rododendronite Toitesegu. Lupja ei lisata, sest mahooniale meeldib happeline muld.

Kevadtalvel kipuvad mahoonia lehed kergesti kuivama, seepärast tuleks põõsast veebruaris-märtsis kaitsta varjutusvõrkudega. Pruuniks tõmbunud lehed tuleb eemaldada.

Talvekahjustustega oksad lõigatakse tagasi kuni terve võrseni. Vana põõsa võib tagasi lõigata 20 cm kõrguseni.

Otsi