Jäta sisu vahele
Suvelilled

Mätashari

Celosia argentea

Kukontöyhtö Celosia argentea Kekkilä Kukontöyhtön Celosia argentea kukka

Mätashari on traditsiooniline suvelill, mis sobib nii lillegruppidesse kui ka pottidesse värvikirevust lisama. Mätasharjal on harjataolised, pikad, mitmeharulised õisikud. Värvivalikus on kollase, punase, lilla ja punakaspruuni toone.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Päikseline

Kõrgus:

20 - 40 cm

Värvid:

Valge Lilla Punane

Õitsemine:

Suvi

Kukontöyhtö Celosia argentea Kekkilä Kukontöyhtön Celosia argentea kukka

Mätashari kuulub rebasharjaliste hulka ning on saanud nime õisiku kuju järgi. Mätasharjad on omapärase välimusega 20-40 cm kõrgused rühmataimed. Õisikus on väikesed üksikud õied koondunud tihedaks, laiaks kogumiks. Õisikud püsivad kaua ilusad ja värvikad, mätashari õitseb kogu suve, maist septembrini. Juba paar taime toob aia ilmesse toredat vaheldust. Madalad sordid võib istuda ka istutusnõusse. Tumedate lehtedega purpurpunane sort on populaarne värvilaik lillepottides.

Mätasharjad õitsevad kõige paremini päikeselisel või poolvarjulisel kasvukohal. Mätashari tahab sooja, seetõttu tuleb taimi külmade tuulte eest kaitsta. Mätashari talub ka vähest vihma. Kevadel on taim külmaõrn. Kasvupinnaseks sobib õhurikas ja toitainerikas muld, näiteks Suvelillemuld. Mätasharjad istutatakse 20 cm vahedega.

Mätasharja kastetakse regulaarselt, kuid taim talub hästi ka põuda. Ülekastmist tuleb vältida, sest mätashari ei talu seisvat vett. Seetõttu tuleb taim ka potis kasvades paigutada kaitstud kohta. Taime väetatakse iga kahe nädala tagant Suvelilleväetisega või Kastmisväetisega.

Närtsinud õied ja lehed nopitakse ära.

Hea lõikelill.

Otsi