Jäta sisu vahele
Toataimed

Orhidee

Orchidaceae

Orkidea Orchidaceae

Suur osa toataimedena kasvatatavatest orhideedest ehk käpalistest on epifüüdid, mis kasvavad looduses puude oksaharudel. Toataimena kasvatatakse ka mitmeid maapinnal kasvavaid orhideesid. Orhideede perekondi ja liike on tohutult palju.

Kastmine:

Suur

Valgus:

Päikseline

Kõrgus:

20-150 cm

Värvid:

Mitmevärvilised lehed Valge Lilla Roosa

Orkidea Orchidaceae

Kergesti hooldatavat orhideeliigid on näiteks kuukingad, ontsiidiumid ja rossioglossum. Ilutaimedena kasvatatavate orhideede õied on enamasti suured ja vastupidavad. Taime nahkjad lehed moodustavad roseti, juured on lihakad.

Erinevatel orhideeliikidel on väga erineva kuju ja värvusega õied. Õied on värvuselt valged, kollased, punased, roosad, rohelised, lillad, mitmevärvilised, kirjud jne.

Orhideed eelistavad valgusküllaseid ja hajutatud valgusega, sooja ja tuuletõmbuseta kasvukohti. Taimed ei talu otsest päikesevalgust. Enamik orhideesid kasvab jämedateralises, õhurikkas kasvupinnases, mis suudab siiski vett kinni hoida. Orhideed istutatakse spetsiaalsesse kasvupinnasesse, Orhideemulda.

Kuna orhideede sugukond on väga suur ning kõikidel liikidel on oma erinõuded hoolduse ja puhkeperioodi suhtes, tuleb iga liigi hooldusjuhiseid eraldi uurida.

Kõige paremini näeb epifüütse orhidee kastmisvajadust läbipaistva poti järgi. Kuivanud juured on hallikad ning piisavalt vett imanud juured erksalt rohelised. Tavapärane kastmisvahemik on varieeruv ning õiget kastmisaega saab otsustada juurte järgi. Seda mõjutavad toatemperatuur, valgus, kasvupinnase tihedus ning poti suurus.

Lihtne viis piisava veekoguse tagamiseks on panna orhideepott pooleks tunniks vette. Orhideedel lastakse kastmiskordade vahel ära kuivada. Väetatakse Orhideeväetisega. Kastmiseks tuleb kasutada lubjavaba, seisnud vett või vihmavett. Kui taime lehed varisevad, on põhjuseks kas liigne kastmine või on taime kasvupunkti lehekaenlasse vett kogunenud.

Orhideedele meeldib kõrge õhuniiskus. Taimi ümbritsevat õhku võib niisutada vee pihustamisega. Radiaatorile liiga lähedale paigutatud orhideede õienupud kuivavad kergesti ja varisevad.

Suveperioodiks võib orhideed viia välja poolvarjulisse kohta. Potid tuuakse siseruumidesse tagasi aegsasti enne ilma jahenemist. Pärast sisse toomist hakkavad peagi kasvama uued õievarred.

Otsi