Jäta sisu vahele
Suvelilled

Sinilobeelia

Lobelia erinus

Sinilobelia Lobelia erinus kukka Sinilobelia Lobelia erinus kukkii pienin kukin

Klassikalised suvelilled, sinilobeeliad, õitsevad pikalt väikeste, õrnade õitega, mida on rohkesti. Neid lilli kasutatakse palju lillegruppides potikompositsioonide ja amplite täiendamiseks, kuid lilled on kaunid ka omaette potis või amplis.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Päikseline

Kõrgus:

10 - 30 cm

Värvid:

Sinine

Õitsemine:

Suvi

Sinilobelia Lobelia erinus kukka Sinilobelia Lobelia erinus kukkii pienin kukin

Sinilobeeliaid on lisaks tavalistele ümara kasvukujuga, veidi üle poti serva kasvavate Compacta-sordirühma taimedele ka pikavõrseliste ripplobeeliate kujul (sordirühm Pendula). Mõlemad sordirühmad õitsevad maist septembrini.

Sinilobeelia (Lobeelia erinus compacta-rühm) on püstja kasvukujuga, puhmiku moodustav ja hiljem veidi rippuva kujuga suvelill, mida kasutatakse dekoratiivse taimerühma servataimena. Sinilobeelia on tihedakasvuline ja üleni õitega kaetud 10-30 cm kõrgune taim. Lehed on väikesed ja helerohelised. Õied on umbes 1 cm laiused. Lisaks sinistele õitele võivad lobeeliate õied olla valged kuni roosakaspunased ja lillad. Sinilobeeliate mõnedel siniseõielistel sortidel on õiel kollane kese.

Ripplobeelia (Lobeelia erinus Pendula) on sinilobeeliast nõrgemakasvuline teisend, mis sobib suurepäraselt amplitesse ja pottide serva. Ripplobeelia kasvab 15-30 cm kõrguseks, pikad võrsed võivad venida kuni 50-60 cm pikkuseks. Ripplobeeliate õied on sinised, valged, roosad ja lillad valge keskmega või ilma.

Sinilobeelia eelistab kasvada päikselisel või poolvarjulisel kasvukohal. Sinilobeeliad on ilmastikukindlad, taimed taluvad suhteliselt hästi tuult ja sademeid. Sobiv kasvupinnas on sinilobeeliatele õhurikas ja toitainerikas Erimuld Suvelilledele. Taimed istutatakse 15-20 cm vahedega.

Sini- ja ripplobeeliat kastetakse ühtlaselt ja väetatakse regulaarselt lahja Suvelillede Toiteseguga.

Sini- ja ripplobeelia õitseb pikalt, kui närtsinud õied eemaldatakse regulaarselt või ajuti lõigatakse taime tugevasti tagasi.

Lobeeliad tuleb kuuma ilmaga viia varjulisemasse kohta ning hoolitseda korraliku kastmise eest. Pikk põuaperiood võib taimed nii ära kurnata, et need tuleb välja vahetada.

Samasse potti võib istutada nii ripp- kui ka sinilobeeliaid. Nii saad täiusliku ja kauni lillekombinatsiooni.

Otsi