Jäta sisu vahele
Suvelilled

Värd-kirinõges

Solenostemon scutellarioides

Isokirjopeippi Solenostemon scutellarioides lehti Isokirjopeippi Solenostemon scutellarioides punainen

Värd-kirinõges on kiire kasvuga, 30-50 cm kõrge suvelill. Kirinõgesel on kaunid värvikirevad lehed. Värvid vahelduvad valgest kollase ja oranžini ning ererohelisest särava punaseni.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Poolvarjus

Kõrgus:

15 - 30 cm

Värvid:

Sinine

Õitsemine:

Hilisuvi

Isokirjopeippi Solenostemon scutellarioides lehti Isokirjopeippi Solenostemon scutellarioides punainen

Värd-kirinõgese lehed on oma kujult ja värvilt väga omapärased. Kirevus varieerub joonilisest tsonaalsete ja täpilisteni. Lehtede kuju võib olla ovaalselt südajas, täiesti kitsas või rebenenud. Erinevaid sorte on ohtralt.

Värd-kirinõges sobib segaistutustesse värviandjaks ning üksikuks taimeks. Kirinõgest võib istutada ka amplisse ja sellele meeldib ka toas valgusküllasel aknal.

Tänu põhjala pikkadele suvepäevadele õitsevad kirinõgesed siniste õiekobaratega, aga õisikud võivad taime ilu rikkuda. Seda võib vähendada taime latva aeg-ajalt kärpides.

Otsese päikesepaiste käes lehtede värv süveneb ja taim püsib tugev. Leitsakut tuleks vältida. Parim kasvukoht on päikeseline või poolvarjus. Värd-kirinõges on ilmastikukindel. See talub mõõdukat tuult ja vihma, kuid on tundlik öökülmade suhtes.

Kirinõgesele meeldib toitainerikas õhuline muld. Sobiv muld on Erimuld Suvelilledele või Lillemuld. Taimerühmades on istutuskaugus 20 cm.

Värd-kirinõgesele meeldib ühtlane niiskus ja kasuks tuleb ka piserdamine. Kasta tuleks lubjavaba veega (näiteks vihmaveega). Kirinõgest väetatakse Suvelillede Toiteseguga või Lillede Toiteseguga.

Kirinõgese latva tasub korrapäraselt kärpida.

Värd-kirinõgese pistikud juurduvad hõlpsasti.

Otsi