Jäta sisu vahele

Vastutustundlik tootmine

Kekkilä tarbijatele suunatud mullatooted toodetakse Eestis Niibis ja Soomes Parkanos. Keskkonnasõbralik, vähe energiat tarbiv tootmine, kodumaine, lähedalt hangitud tooraine ning kohalik vilunud tööjõud on vastutustundlike ja kvaliteetsete toodete aluseks.

Aiandushobi suurenenud populaarsust on näha mõlemas meie tootmisettevõttes. Kasvusubstraate pakitakse kevaditi kolmes vahetuses. Tehaste töötajaid tulebki suuresti tänada selle eest, et koduaednike muru, aiamaad ja lillepeenrad lokkavad. Tavalisel argipäeva hommikul käib tehase suures hoovis sagimine. Tõstuk tõstab veoauto haagisesse aiamullaga täidetud kaubaaluseid. Väravast sisenevad lähipiirkonnast hangitud kasvuturba- ja liivakoormad ning rataslaadurid söödavad toorainet mahutitesse. Tehasehoones pakitakse neljal tootmisliinil aia- ja lillemullakotte.

Kekkilä, Parkano tehas, juuni 2021. Foto Hanna-Kaisa Hämäläinen

Vaja on erinevaid ekspertteadmisi, alates logistikast ja laohaldusest kuni tootmise kvaliteedikontrolli, retseptide, tehase tegevuse ja kogu tehase juhtimiseni. Parkano tehases on praegu üle tosina töötaja. “Kekkilä on olnud piirkonnas hea meelega tööandja ja tööjõudu on olnud lihtne leida. Kekkilä on uhke oma pika karjääri üle ning investeerib oma töötajate mugavusse ja tööohutusse,” ütleb tehase juhataja Juha Valli aastatel 2021-2022. Juha on ka pärit Parkanost. Aiandussektori aktuaalsuse tõttu on Parkano tehas Kekkiläs viimase kahe aasta jooksul muutunud: näiteks on välja töötatud uus tehnoloogia, et rahuldada uute turvast täiendavate toorainete vajadusi. Kõige olulisem neist on puidukiu liin, mis käivitati aastal 2022 Kekkilä esimeste turbavabade toodete tootmisega. Kaetud toorainevarud kaitsevad puidukiudu ja kasvusammalt liigse niiskumise eest ning arendatud on nii kasvusambla kui ka komposti töötlust.

“Aasta tagasi sai tehas uhiuue pakendiliini ning läksime valmis kaubaaluste pakkimiselt üle nn kapuutsiga kaubaalustele. See säästab palju aega ja plastikut ning mis kõige parem, hoiab tootealused kauplustes avamiseks puhtana. “Tänu aiandussektori positiivsetele tulevikuväljavaadetele ja pidevale arengule on töö Kekkiläs mitmekülgne ja huvitav,” jätkab Juha Valli.
Vastutuse edendamiseks tehakse palju. Toote pakend kui selline on suhteliselt madala energiasisaldusega ning toorained on looduslikud ja riskivabad. “Kekkilä-BVB kõigi tootmisüksuste Green Factory-programmi raames läheme kõikides oma tehastes üle taastuvelektrile ning praegu uurime maasoojuse ja päikesepaneelide potentsiaali, pakkuda tulevikus veelgi jätkusuutlikumat energiat. Meie eesmärk on, et aastaks 2030 ei tekitaks meie enda tegevus üldse jäätmeid. Parkano ei tekita peaaegu üldse toorainejäätmeid ning kõik plastik- ja papijäätmed on juba hoolikalt taaskasutatud,” räägib Juha Valli.
Vastutus hõlmab ka tooteohutust ja kvaliteeti. Igal aastal lahkub Parkano tehasest üle 8 miljoni toote aiandushuvilistele. Tooted peavad jääma kvaliteetseks ja olema võimalikult funktsionaalsed. “Kekkilä toodete tootmine ja tootearendus on sertifitseeritud vastavalt ISO 9001 kvaliteedisüsteemile. Kvaliteedi tagamine algab tehase töömeetodite tundmisest kuni toorainetele kehtestatud kvaliteedikriteeriumide ja nende jälgimiseni. Tehase kvaliteeti jälgitakse praktiliselt iga päev, järgides rangelt enesekontrolli plaani,” ütleb Juha Valli.
Põline Parkano elanik Emmi Lehtinen töötab Parkano tehases kvaliteedi koordinaatorina. Meie kvaliteedi koordinaatorid vastutavad nii tooraine kui lõpptoote kvaliteedi järelevalve eest  tootmisruumide kõrval asuvas laboris. Tooraine kvaliteeti testime iga partii puhul. Valmis toodetest võtame proove juhuvaliku põhimõttel kaks korda päevas. Mõõdame toote liitri kaalu, niiskust, pH-d ja juhtimisvõimet, mis näitab toitainete kogust. “Töö on väga huvitav ja mulle meeldib siin väga,” naerab metsnikuks õppinud ja varem Neovas töötanud Lehtinen. Partii saab väljastamisloa alles siis, kui toodete ühtlane kvaliteet on saanud kinnitust. Ohutud, kvaliteetsed ja kasutajasõbralikud tooted on seega valmis koduaednike jaoks.

Kasvusubstraatidele lisaks pakitakse Parkano tehases ka puukoore- ja dekoratiivmultši, dekoratiivkive, liivakastiliiva ning liivatamiskillustikku.

Kekkilä, Parkano tehas, juuni 2021. Fofo Hanna-Kaisa Hämäläinen

 

Otsi