Jäta sisu vahele
Ilupõõsad

Äädikapuu

Rhus typhina

Samettisumakki Rhus typhina

Äädikapuu on dekoratiivne, elegantne väike puu või mitmetüveline põõsas. Taimel on tihedalt karvased võrsed ja sõnajalgu meenutavad 30-60 cm pikad lehed. Tõlvikutaolised emasõied ja peenejooneline lehestik saavad sügisel kauni sügisvärvuse.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Päikseline

Kõrgus:

200-300 cm

Värvid:

Rohelised lehed

Õitsemine:

Kesksuvi

Vahemik :

I-II

Samettisumakki Rhus typhina

Uhke ja eksootiline äädikapuu on Eestis üsna haruldane dekoratiivpõõsas. Meil kasvab see põõsas 1-3 m kõrguseks. Paksud oksad ja leheraod on karedakarvalised, „sametised“. Tumerohelised, peenteks lehekesteks jagatud, sõnajalgu meenutavad 30-60 cm pikkused lehed kasvavad võrsete latvades.

Eksootilise äädikapuu väikesed rohelised õied on koondunud umbes 20 cm pikkusteks oksatippude õisikutesse. Taim on kahekojaline. Emasõitest arenevad punaste karvadega kaetud marjad. Dekoratiivsed marjakobarad püsivad põõsal kevadeni. Sügisvärvus on kollase, punase ja oranžikirju.

Äädikapuu kasvab kasvutsoonides I-II. Väga külma pakasega võib taim talvel külmakahjustusi saada, kuid taastub enamasti juurevõsude abil ka siis, kui on lumepiirini ära külmunud. Sooja seina ääres või madalate põõsaste ja muu alustaimestiku vahel on talvitumise õnnestumisvõimalused kõige suuremad.

Äädikapuu eelistab kasvada päikesepaistelisel ja tuulte eest kaitstud parasniiskes, liivaseguses ja toitainerikkas mullas. Sobiv muld on Erimuld Puudele ja Põõsastele. Äädikapuud istutatakse 1 m vahedega.

Eksootilise ja külmatundliku äädikapuu taime valides tuleb pöörata tähelepanu taime päritolule. Mida põhjapoolsemas kohas soovitakse äädikapuud kasvatada, seda olulisem on leida kodumaist päritolu istik. Istikute päritolu on nende Eestis edukalt talvitumise kõige olulisem eeldus.

Kevadel antakse äädikapuule Aialupja ning väetatakse Kevadväetisega. Külmunud võrsed eemaldatakse, muus osas tuleb tagasilõikamist vältida.

Äädikapuud väetatakse augustis-septembris Sügisväetisega.

’Tiger Eyes’ on äädikapuu kollaseleheline vorm. Noored ererohelised lehed muutuvad kiiresti kollaseks ning kontrastset tooni rõhutavad roosipunased leherood. Võrsed on püstised ja lehed kaarduvad allapoole. Sügisvärvus on kollase-, oranži- ja punasekirju. Ümara kujuga, vanemas eas laiuv põõsas kasvab 1,5-2 m kõrguseks. Talvitub edukalt kasvutsoonis I.

Otsi