Jäta sisu vahele
Suvelilled

Aeddaalia

Dahlia x hortensis

Daalia Dahlia hortensis, ponpondaalia Daalia Dahlia hortensis, lummedaalia Daalia Dahlia hortensis, tarhadaalia Daalia Dahlia hortensis, tarhadaalia punainen Daalia Dahlia hortensis, anemonedaalia Daalia Dahlia hortensis, tarhadaalia pinkki

Aeddaalia on traditsiooniline, hilissuvel leegitsevalt õitsev suvelill. Aeddaalia sordivalik on rikkalik. Õite kuju varieerub kerakujulistest kuni hariliku härjasilma taolisteni ning värvivalikusse kuuluvad peaaegu kõik värvid.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Päikseline

Kõrgus:

20-150 cm

Värvid:

Valge Lilla Tumelillad lehed Oranž Punane Rohelised lehed Roosa

Õitsemine:

Kesksuvi

Daalia Dahlia hortensis, ponpondaalia Daalia Dahlia hortensis, lummedaalia Daalia Dahlia hortensis, tarhadaalia Daalia Dahlia hortensis, tarhadaalia punainen Daalia Dahlia hortensis, anemonedaalia Daalia Dahlia hortensis, tarhadaalia pinkki

Aeddaalial on püstine ja põõsasjas kuju. Aeddaalial on liht-, pooltäidis- ja täidisõielisi sorte. Lehed on tumerohelised, mõnedel sortidel tumepunased. Varred on paksud ja lihavad. Aeddaaliat tuntakse ka aedjorjeni ja neitsisõle nimega. Õite värv võib olla kollane, lilla/violetne, oranž, valge, punane ja isegi must. Aeddaalia sorte on sadu.

Kõrgemad aeddaalia sordid võivad kasvada isegi paari meetri kõrguseks, kõige madalamad aga kasvavad vaid 20–30 sentimeetri kõrguseks. Saadaval on turritavaid kaktusdaaliaid ning ümaraid pompoon ja keradaaliaid, samuti vesiroosi-, pojengi-, orhidee-, ülase- ja krüsanteemikujulisi sorte. Väikseimad õied on mõne sentimeetri suurused, suurimate läbimõõt võib ulatuda isegi paarikümne sentimeetrini.

Seemnetest või pistikutest kasvatatavaid daaliaid kutsutakse suvedaaliateks. Need ei ole moodustanud ületalve hoitavat juurikat ja tavaliselt kasutatakse neid vaid ühe suve jooksul. Õitsvaid suvedaalia taimi saab aianduspoodidest juba juunis. Suvedaaliad õitsevad hilise sügiseni, kuni külmade saabumiseni. Sordid on madalad, 20-40 cm kõrged ning õied 5-7 cm suured.

Aeddaalia mugulad istutatakse pottidesse märtsis-aprillis ja sealt omakorda kasvukohale juuni teises pooles. Istutuskaugus on sordist sõltuvalt 30-75 cm. Kasvusubstraadiks sobib toitainerikas Aiamuld ja pottides Suvelillemuld. Kasvusubstraat peab olema vett hästi läbilaskev.

Oma lopsaka kasvamise tõttu kulutavad daaliad palju vett ja toitaineid. Potis kasvavaid daaliaid kastetakse ja väetatakse regulaarselt Kastmisväetisega. Kõrgeks kasvavaid sorte tuleb toestada vastavalt vajadusele. Närbunud õied lõigatakse ära.

Kohe, kui öökülm on võrsetele liiga teinud, lõigatakse need 10 cm kõrguselt ära. Aeddaalia juurikaid hoitakse ületalve turba sees 3-10-kraadisel temperatuuril.

Aeddaalia on suurepärane lõikelill.

Otsi