Jäta sisu vahele
Suvelilled

Aedkannike ehk Võõrasema

Viola

Tarhaorvokki Viola Tarhaorvokki Viola, valkoinen

Aedkannike ehk võõrasema on tänu suurepärasele külmakindlusele esimene kevadlill rõdu ja aia kaunistamiseks. Lilledel on lai värvivalik ja õie läbimõõt on tavaliselt 3–8 cm.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Päikseline

Kõrgus:

15-30 cm

Värvid:

Mitmevärvilised lehed Valge Lilla Tumelillad lehed Punane Roosa Sinine

Õitsemine:

Suvi

Tarhaorvokki Viola Tarhaorvokki Viola, valkoinen

Aedkannike ehk võõrasema kuulub kannikeseliste (Violaceae) sugukonda. Aianduspoodides on saadaval nii väikeste kui ka suurte õitega sorte, aga ka vertikaalseid ja rippuvaid sorte. Võõrasema kõrgus on umbes 20 – 30 cm, rippuvad amplitaimed kasvavad veelgi pikemaks. Kuna võõrasemad taluvad temperatuuri kuni -5 kraadi, siis võib neid õue võib istutada varem kui paljusid teisi suvelilli ja amplitaimi. Mitmeaastaste taimede õitsemine on pikem, kui neid õigesti hooldada. Nõuetekohase hoolduse korral õitsevad võõrasemad aprillist oktoobrini.

Võõrasema lehed on ümarad ja värskendavalt rohelised. Õiel on viis kroonlehte ning kaks ülemist kattuvad. Nende ette tulevad kroonlehed, mis osutavad küljele ja alumine on teistest suurem. Kolmel alumisel kroonlehel on sageli tumedad alad, mis kas osutavad õiejuure poole nagu aaskannikesel või moodustavad selge “näo”. Lillede mitmesugused mustrid ja mitmekesised värvid katavad peaaegu kõiki värve valgest mustani.

Võõrasema õitseb päikeselises või poolvarjulises kasvukohas. Sobiv muld on õhuline ja toitainerikas Suvelillemuld.  Lilled istutatakse iga 10-20 cm järel. Tihedamalt istutades kasvab ala kenasti täis ja tulemus on veelgi efektsem.

Võõrasemasid kastetakse ühtlaselt ja väetatakse regulaarselt Suvelilleväetisega. Lill talub ka põuda, kuid ei naase oma varasema hiilguse juurde pärast rasket kuiva perioodi. Vihmasel suvel räsitud taimed saavad uuesti ilusaks, kui lõigata kõik varred viie sentimeetri pikkusteks. Võõrasema hakkab seejärel kahe nädala pärast uuesti õitsema.

Võõrasema on kerge hooldada, kuid närtsinud õied tuleb ära noppida. Vastasel juhul hakkavad arenema seemned ning taim keskendub neile, mitte õitsemisele.

Võõrasema seemned külvatakse veebruaris-märtsis Mahedasse Külvi- ja Pikeerimismulda. Taimed on kaunilt tihedad, kui kasvukoht on valge ja temperatuur 18-20 kraadi. Uude mulda istutatakse alates aprilli lõpust.

Kannikese õied on söödavad.

Otsi