Jäta sisu vahele
Suvelilled

Argentiina raudürt

Verbena bonariensis

Jättiverbena Verbena bonariensis

Argentiina raudürt on kaunis suvelill, mille lillad õied on pikkade, rohkem kui meetri kõrguste varte tipus. Lehed on piklikud ja tumerohelised. Argentiina raudürdi õhuline, niidulillega sarnane olemus muudab lillepeenra üldilmet õrnemaks.

Kastmine:

Väike

Valgus:

Päikseline

Kõrgus:

70 - 120 cm

Värvid:

Lilla

Õitsemine:

Kesksuvi

Jättiverbena Verbena bonariensis

Argentiina raudürt on mitmeaastane, kuid kuna selle ületalve hoidmisega on raskusi, kasvatatakse seda Soomes üheaastase suvelillena. Argentiina raudürt sobib pikakasvulise taimena suvelillepottidesse ja lillepeenrasse. See sobib hästi kokku näiteks suureõieliste daaliate ja tokkroosidega. Argentiina raudürdile meeldib päikeseline kasvukoht ja see õitseb juulist kuni septembrini. Argentiina raudürt on hea liblikataim.

Argentiina raudürdile meeldib õhuline ja toitainerikas muld. Sobivaks mullaks on Erimuld Suvelilledele. Sobiv istutuskaugus on 30 cm.

Argentiina raudürdi taimi võib kevadel leida hästivarustatud aianduspoodidest. Seda võib ka seemnetest ise kasvatada. Taimede juurikaid võib jahedas ruumis hoida ületalve, sest Soomes ei õnnestu taime välistingimustes ületalve hoida. Taime seemned võivad talve üle elada, need idanevad kevadel väljas ja õitsevad sügisel.

Argentiina raudürt on vähe hooldust vajav suvelill. Seda väetatakse Suvelillede Toiteseguga ja vajadusel kastetakse.

Argentiina raudürdi kasvatamist seemnetest alustatakse veebruaris. Seemned külvatakse hõredalt niiskesse Külvimulda. Seemned kaetakse õhukese Külvimulla või liiva kihiga.

Umbes nädala pärast tõstetakse külvinõu toatemperatuurilt külmkapi jahedusse 4-6 nädalaks. Kui külv tõstetakse tagasi toatemperatuurile, toimub idanemine paari nädala jooksul, kui muld hoitakse ühtlaselt niiske. Argentiina raudürdi idanemine võib toimuda ebaühtlaselt.

Kui taimedel on idulehtedele lisaks veel üks lehepaar, need pikeeritakse ehk istutatakse eraldi pottidesse. Sobiv muld on Istikumuld.

Taimede kasvades tuleks neil paar korda latv ära murda. Taimed istutatakse välja, kui öökülmade oht on möödas.

Otsi