Jäta sisu vahele
Toataimed

Asalea ehk Simsi rododendron

Rhododendron Simsii -rühm

Ruukkuatsalea Rhododendron Simsii -ryhmä

Asalea on dekoratiivne ja rohkete õitega põõsasjas potilill ja toataim siseruumidesse või suvel õue. Õied on suured ja võivad taime katta üleni. Õite värviskaala on lai, hõlmates valge, purpuri ja punase eri toone.

Värvid:

Punane Valge

Õitsemine:

none

Ruukkuatsalea Rhododendron Simsii -ryhmä

Asalea on tihedakasvuline puitunud varrega ilutaim. Asaleal on väikesed ümarad ovaalsed nahkjad ja tumerohelised lehed. Oksa tipmistest pungadest avaneb 2-6 suurt täidis-, või pooltäidisõit. Paljude sortide kroonlehed on narmaliste servadega ja mõnikord isegi kirjud.  Sordist sõltuvalt võib taime suurus ning õite värv ja kuju varieeruda. Õitsemisaeg sõltub sordist ja ajatamise algusest. Tavaliselt ajatatakse asalea õitsema jõuludeks ja emadepäevaks, kuid tänapäeval on taim saadaval aastaringselt.

Asaleale meeldib poolvarjuline koht. Otsese päikese käes hakkavad õied närbuma ja lehed varisema. Kõige sobivam temperatuur on õitsemise ajal 10-18 kraadi. Kõige madalam temperatuur on 5 kraadi ja temperatuur ei tohiks tõusta ka üle 25 kraadi. Asalea on hapulembeline taim. Kui asalead kasvatatakse mitmeaastase toataimena, tuleb sobiva mulla saamiseks segada Lillemullale juurde lubjavaba Looduslikku turvast.

Asalea vajab regulaarset kastmist pehme lubjavaba toasooja veega. Muld võib kastmiskordade vahel ainult kergelt kuivada. Taim vajab vähem kastmist, kui teda hoitakse jahedas ruumis. Asaleale ei meeldi kuivamine. Kui  muld on läbi kuivanud, võib poti uputada toasooja vette umbes 10-15 minutiks. Asaleale meeldib veega piserdamine enne õitsele puhkemist.

Närbunud õied tuleb eemaldada.

Õitsemise ajal ei vaja asalea väetamist. Kui taime kasvatatakse mitmeaastase toataimena, antakse toitaineid alles pärast 1-2 kuu möödumist õitsemise lõppemisest. Asalead väetatakse kergelt üle nädala Okaspuude ja rododendronite toiteseguga.

Asalead ei ole kerge saada uuesti õitsema. Suvel võib asalea olla väljas varjulises kohas. Napim kastmine pärast augustit lõpetab kasvamise ja aitab kaasa puitumisele. Septembri saabudes tuleb taim viia valgusküllasesse ja jahedasse kohta, kus temperatuur on umbes 10 kraadi. Paari kuu pärast võib taime viia taas soojemasse ruumi.

Taim istutatakse ümber pärast õitsemist igal teisel või kolmandal aastal.

Otsi