Jäta sisu vahele
Ürdid ja köögiviljad

Basiilik

Ocimum basilicum

Basilika Ocimum basilicum Basilika Ocimum basilicum, tummat lehdet

Basiilik on üheaastane põõsataoline ürt. Traditsioonilisele suurelehelisele rohelisele basiilikule lisaks on palju erineva aroomiga ja lehtede suuruse ning värviga sorte. Basiiliku maitse on meeldiv ja pehme.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Päikseline

Kõrgus:

20-50 cm

Värvid:

Rohelised lehed Tumelillad lehed

Õitsemine:

Kesksuvi

Basilika Ocimum basilicum Basilika Ocimum basilicum, tummat lehdet

Basiilikut külvatakse aprillis ja see vajab kerget katmist. Avamaale istutatakse basiilik alles siis, kui öökülmade oht on kindlalt möödas. Basiilikul tekivad öökülmakahjustused juba madalate plusskraadidega. Vajadusel tuleb taimi kaitsta kattelooriga. Basiilik kasvab 20-50 cm kõrgeks sõltuvalt latvade lõikamise sagedusest.

Basiilik vajab päikeselist, tingimata sooja kasvukohta. Basiilikule meeldib toitainerikas kasvumuld. Potti istutamisel võib kasutada Kekkilä Mahe Ürdimulda või Kekkilä Suvelillemulda Istutuskaugus on 15-25 cm.

Basiiliku kasvumuld tuleb hoida ühtlaselt niiske, kuid mitte pidevalt märg. Kastmisveega võib basiilikut väetada Kekkilä Kastmisväetisega või Kekkilä Taimeväetisega.

Kuna basiilik on väga külmakartlik, tuleb see temperatuuri langedes viia siseruumi või kaitsta kattelooriga.

Basiilikul kasutatakse võrseid ja lehti, mida võib lõigata pidevalt vastavalt vajadusele. Mida rohkem latva lõigatakse, seda tihedamaks taim muutub ning võrseid ja lehti võib koguda kogu kasvuperioodi vältel. Basiiliku õitsemine nõrgendab lehtede juurdekasvu ning muudab maitse mõruks. Seda aitab vältida sage latvade lõikamine ja õienuppude eemaldamine.

Lehti võib säilitada sügavkülmas. Kuivatamise korral basiiliku lõhn haihtub üsna kiiresti.

Otsi