Jäta sisu vahele
Ilupuud

Harilik hobukastan

Aesculus

Hevoskastanja Aesculus

Suur ja uhke harilik hobukastan õitseb juuni algul valgete lõhnavate kobarõisikutega. Tumerohelised sõrmjad lehed on suured. Sügisel ehivad harilikke hobukastaneid suured ümmargused okkalised kuprad.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Päikseline

Kõrgus:

800-1500 cm

Värvid:

Valge

Õitsemine:

Varasuvi

Vahemik :

I-II (III)

Hevoskastanja Aesculus

Harilik hobukastan kasvab Soome lõuna ja edelarannikul, kasvutsoonides I-II (III), kuid on siiski üsna haruldane. Tegemist on soodsal kasvukohal suureks ja uhkeks kasvava väga pilkupüüdva soolopuuga, sobib ka mõnepuulistesse rühmadesse või pargialleedesse istutada. Healõhnalistes valgetes õites, mis on 15-30 cm pikkades püstistes õisikutes, on punased täpid. Sügisel värvuvad lehed kollaseks.

Puu kasvab noorelt üsna kiiresti. See elab linnatingimustes keskmiselt 80 aastat. Võra on lai ja talvel hõre, oksad on tugevad. Täielikult väljaarenenud puu latv pakub suurepäraselt varju.  Juurestik ulatub sügavale maa sisse. Harilik hobukastan kasvab 8-15 meetri kõrguseks ja on väga laia ladvaga.

Harilikku hobukastanit võib paljundada suuremõõtmeliste seemnete abil. Seemned külvatakse sügisel välja ja kaetakse mullaga. Hobukastani kasvatamisel tasub arvestada puu suurusega ja selle sobivusega koduõuele.

Harilikule hobukastanile meeldib päikeseline ja tuule eest kaitstud kasvukoht. Kasvusubstraat peab olema niiske, toitainerikas ja lubjatud. Kui hobukastan istutatakse parki meenutavasse ja avarasse õue, on sobivaks mullaks Erimuld Puude ja Põõsastele. Istutuskaugus on hobukastanil 7 meetrit.

Puu ei talu jõulist lõikamist. Vajadusel lõigatakse puu võra hilissuvel, kui puu on noor, sest oksad võivad sageli kasvada tüvega võrreldes suhteliselt jämedateks ja sellisel juhul võivad need oma raskuse all murduda.

Kaunid pruunid hariliku hobukastani seemned ei ole söödavad, kuid neid võib kasutada materjalina meisterdamisel.

Otsi