Jäta sisu vahele
Suvelilled

Harilik saialill

Calendula officinalis

Kehäkukan Calendula officinalis oranssi kukka Kehäkukat Calendula officinalis

Harilik saialill on traditsiooniline üheaastane suvelill, mida kasutatakse nii ilu- kui kultuurtaimena. Vähenõudlik saialill õitseb kesksuvest kuni sügiseni kollaste ja oranžide õitega. Saialill kasvab 20-50 cm kõrguseks.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Päikseline

Kõrgus:

20 - 50 cm

Värvid:

Valge

Õitsemine:

Hilisuvi

Kehäkukan Calendula officinalis oranssi kukka Kehäkukat Calendula officinalis

Mitmeks otstarbeks kasutatav harilik saialill sobib lilleaeda täiendama ja madalamad sordid suvelillepottidesse. Traditsiooniliselt kasvatatakse saialille aiamaal, kus see aitab tänu oma tugevale lõhnale ja värvikale välimusele tõrjuda kahjureid. Saialille õisi ja kroonlehti võib kasutada maitsestamiseks ja värvimiseks.

Harilikule saialillele meeldib päikeseline või poolvarjuline soe kasvukoht. Toitainerikkas ja niiskes pinnases on saialille lihtne kasvatada. Kasvusubstraadiks sobib Aiamuld. Kasvukohta võib parandada lisades mullale kobestamise käigus näiteks Aiaväetist ja Aialupja.

Harilik saialill külvatakse mais-juunis otse kasvukohale. Mõnele sordile meeldib lühiajaline ettekasvatamine. Saialilli istutatakse või harvendatakse 10-15 cm vahedega. Saialill hakkab õitsema 9-10 nädalat pärast külvamist.

Kui saialill külvatakse ettevalmistatud pinnasesse, pole seda tingimata tarvis väetada. Närbunud õied tuleb eemaldada. Saialille tuleb kasta vastavalt vajadusele.

Saialille kroonlehti kasutatakse salatite, ürditee valmistamiseks, küpsetamisel ja maitsetaimena safrani asemel. Hea lõikelill.

Otsi