Jäta sisu vahele
Toataimed

Kalla

Zantedechia

Huonevehkat Zantedechia

Harilik kalla on rohtjas mugultaim, millel on pikad ja koonusekujulised lehed. Õisik koosneb kaunist torbikukujulisest kõrglehest ja kollasest keskosast ehk tõlvikust. Kallat kasvatatakse nii toataimena kui suvelillena.

Kastmine:

Suur

Valgus:

Poolvarjus

Kõrgus:

30-60 cm

Värvid:

Valge Oranž Punane Roosa

Õitsemine:

Varasuvi

Huonevehkat Zantedechia

Kalla algse sordi õisiku kõrgleht on valge. Aretamise tulemusel on eri sortidest ja nende ristandite tulemusena jõutud potitaimeliikideni, mille õite kõrglehed võivad olla aprikoosivärvi, oranžid, hele- või tumepunased, violetsed ning kollased. Pärislehed on erineva kujuga ja neil võib esineda valgeid tähne. Kallad on 30-60 cm kõrged.

Õitsvatena ostetud kallad tunnevad end kõige paremini võimalikult valgusküllases kohas. Suvel tuleb taime kaitsta liigse päikesepaiste eest. Kalladele meeldib toitainerikas ja õhuline muld, näiteks Lillemuld.

Kastmine võib olla lausa nii rohke, et potialusel on kogu aeg vett. Niiske kliima taimedena meeldib kalladele ka pihustamine. Väetist ei ole tarvis kuigi palju lisada, piisab kui seda teha igal neljandal kastmiskorral. Sobivaks väetiseks on Lillede Toitesegu või õueperioodil Suvelillede Toitesegu.

Taime uuesti õide ajamine õnnestub kõige paremini kindlat aastarütmi järgides. Pärast kevadist õitsemist peab taim kõigepealt kuivama, seejärel hakatakse seda jälle kastma. Kevadtalvel puhkeb kalla uuesti õide. Talveperioodil meeldib kallale jahe ruum (umbes 5-10 ℃). Puhkeperioodil taim kastmist ei vaja, sest tänu oma paksule risoomile elab ta kuiva perioodi üle. Kevadtalvel puhkeb kalla uuesti õide.

Taime paljundatakse jagamise teel.

Otsi