Jäta sisu vahele
Ürdid ja köögiviljad

Kasvuhoonekurk

Cucumis sativus

Kasvihuonekurkku Cucumis sativus.

Kasvuhoonekurk on laialdaselt kasvatatav üheaastane rohtse varrega köögivili, millel on lopsakas, rohkesti vett tarbiv lehestik. Kurk on ronitaim ja lehekaenaldest kasvavad välja köitraod, mille abil taim tugedel ronib.

Kastmine:

Suur

Valgus:

Päikseline

Kõrgus:

150-200 cm

Värvid:

Valge

Õitsemine:

Varasuvi

Kasvihuonekurkku Cucumis sativus.

Kasvuhoonekurk on madala energiasisaldusega, vili sisaldab rohkesti mineraalaineid ja vett.

Kasvuhoonekurgi saaki saab koguda alates juulist. Kurgid korjatakse ära enne, kui need liiga suureks kasvavad. Noored viljad on kõige parema maitsega.

Kasvuhoonekurgid vajavad rohkesti soojust ning on äärmiselt külmaõrnad taimed, mis tarbivad rohkesti vett. Kasvuhoonekurgi juured on pinna lähedal ning ulatuvad kaugele.

Kasvuhoonekurk vajab kasvamiseks palju soojust ja valgust. Otsene päikesekiirgus võib kurgi lehed ära kõrvetada, seetõttu tuleb kasvuhoonet vajadusel varjutada. Ideaalne temperatuur kasvuhoones on 23-24°C. Kasvuhoonekurk vajab rohkesti vett, eriti saagiperioodil. Liigne kuivus vähendab saaki ja saagi kvaliteeti.

Kasvuhoonekurgi kasvupinnas peab kurgi tundliku juurestiku tõttu kindlasti puhas olema. Kasvupinnast vahetatakse igal aastal. Kasvupinnaseks sobib väetatud ja lubjatud Kasvuturvas. Lihtne lahendus on kasutada Mahe Kasvatuskotti, millesse taimed istutatakse otse mullakotti. Kasvuhoonekurkide istutustihedus on 3 taime/m².

Kurgi taimi saab osta aianditest või kasvatada ise seemnest.

Kasvuhoonekurgile on puhta kasvualuse kasutamine esmase tähtsusega. Kurgi taimi kastetakse rikkalikult enne istutamist ja pärast seda. Taimi toestatakse istutamisel nööride või tugikeppidega.

Taime latv lõigatakse maha, kui taim on kahe meetri pikkune. Kasvuhoonekurgile jäetakse pärast ladva näpistamist 2-3 haru.

Kasvuhoonekurke kastetakse ja pihustatakse hommikuti, et ülemäärane niiskus päeva jooksul aurustuks. Kasvuhoonekurki väetatakse regulaarselt Kastmisväetisega.

Kui kasvuhoonekurgi lehed tõmbuvad kollaseks, võib põhjuseks olla liiga vähene väetamine, sest rohket lehemassi kasvatav kurk vajab rohkesti toitaineid. Toitainete omastamine võib olla takistatud ka kasvupinnase liigse niiskuse või liigse kuivuse, nõrga juurestiku või kasvuhoone kõrge õhuniiskuse tõttu, mis takistab toitainete liikumist taimes.

Kasvuperioodi ajal tuleb alumised külgvõrsed ja lehed eemaldada kuni poole meetri kõrguseni maapinnast. Nii tagatakse piisav õhuringlus taime ümber.

Kasvuhoonekurgi külvamist alustatakse seemnete leotamisega üle öö. Seemned külvatakse Istikumulda ja kindlasti puhastesse nõudesse. Taimede kasvatamisele kulub 4-8 nädalat. Enne kasvukohta istutamist peab pinnas soojenema +18°C kraadini.

Otsi