Jäta sisu vahele
Okaspuud

Kirju kadakas

Juniperus Squamata -sordid

Sinikatajan Juniperus Squamata neulaset

Kirjud kadakad on teravate okastega, sinakashallid himaalaja kadaka teisendid. Kadakad talvituvad Eestis päikselistel kasvukohtadel. Populaarsed ja universaalselt kasutatavad põõsad okaspuude ja kiviktaimlagruppidesse, nõlvadele ja müüride katteks.

Kastmine:

Väike

Valgus:

Päikseline

Kõrgus:

20-100 cm

Värvid:

Rohelised lehed

Õitsemine:

none

Vahemik :

I-II(III)

Sinikatajan Juniperus Squamata neulaset

Kirjul kadakal on arvukalt populaarseid sorte, mis erinevad üksteisest kasvukuju, suuruse ja okste värvuse poolest.

’Blue Carpet’ (fotol) on 20 cm kõrge, 150 cm lai, tihedavõrseline, pinnasekatte moodustav sort. Okkad on sinakashallid. Sort talvitub kasvutsoonides I–II(III).

’Blue Star’ on 40 cm kõrge, väike, ümara või veidi väljavenitatud kujuga aeglase- ja tihedakasvuline sort. Okkad on sinaka varjundiga. Sort talvitub kasvutsoonides I–II(III).

’Blue Swede’ on 70 cm kõrge, 100 cm lai, lame ja laiuv sort. Võrsed otstest kaarjad. Okkad on sinaka varjundiga. Sort talvitub kasvutsoonides I–III.

’Holger’ on 50 cm kõrge, lai sort. Okkad on noorel taimel kollakad, hiljem sinakashallid. Sort talvitub kasvutsoonides I–II(III).

’Meyeri’ on umbes 100-200 cm kõrge ja 100 cm lai. Võrsed püstised ja ülespoole kaarduvad. Okkad on sinakasrohelised. Sort talvitub kasvutsoonides I–II(III).

Kirjud kadakad eelistavad päikselisi ja poolvarjulisi kasvukohti. Kasvupinnas võib olla parasniiske või kuiv, keskmise või napi toitainesisaldusega ja hästi vett läbi laskev. Pinnas võib olla nii happeline kui ka hästi lubjatud. Sobiv istutusmuld on Erimuld Okaspuudele ja Rododele või Erimuld Puudele ja Põõsastele. Istutusvahe on olenevalt sordist 50-150 cm.

Kirjud kadakad erilist hoolitsust ei vaja. Neid võib kergelt väetada Okaspuu-ja Rododendroniväetise või Kevadväetisega ülejäänud aia kevadise väetamise käigus. Lubja lisamine ei ole vajalik, kuid ei tee paha.

Kuivad ja kahjustatud oksad lõigatakse vajadusel ära.

Augustis-septembris antud Sügisväetis parandab talvitumistingimusi.

Otsi