Jäta sisu vahele
Okaspuud

Kollane elupuu

Thuja occidentalis

Kultatuija Thuja occidentalis

Hariliku elupuu kollaseid sorte kutsutakse kollasteks elupuudeks. Kujult võivad nad olla koonusjad, sammasjad või ümarad. Sorditi varieerub nende värvus rohekaskollasest oranžikaskollaseni.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Poolvarjus

Kõrgus:

100-300 cm

Värvid:

Rohelised lehed

Õitsemine:

none

Vahemik :

I-III(IV)

Kultatuija Thuja occidentalis

Kollased elupuud toovad tumerohelistesse või ühtlaselt rohelistesse okaspuurühmadesse vaheldust. Nad sobivad kas soolotaimedeks või kasvatamiseks koos püsikute ja väikepõõsastega.

Kollased elupuud on kas ümmargused, munakujulised või laialt koonusjad okaspõõsad, ka nende suurus sõltub sordist. Näiteks ’Rheingold’ on kerajas või laiuvalt koonusjas ning 150 cm kõrge. ’Europe Gold’ ja ’Golden Globe’ on peaaegu ümarad. ’Sunkist’ ja ’Yellow Ribbon’ on laiad ja koonusjad ning 3 meetri kõrgused.

Elupuu soomusjad okkad on rohekas- või oranžikaskollased, alt kollakad. Talvel võivad need pisut pruunikaks tõmbuda, kuid muutuvad kevadel, kasvuperioodist alates taas rohetavaks. Ümarad, 10-12 mm suurused käbid paiknevad okstel tihedates kimpudes. Elupuud on mürgised, kuid väike kogus ei tekita tavaliselt mürgistusnähte.

Kollakasrohelise võraga elupuud vajavad rohkem valgust kui elupuude rohelised sordid, mistõttu kasvavad paremini soojades ja tuulevaiksetes kasvukohtades. Kollastele elupuudele meeldib värske, niiske, rohke toitainesisaldusega muld. Muld võib olla happeline või lubjarikas. Sobiv istutusmuld on Erimuld Puudele ja Põõsastele või Erimuld Okaspuudele ja Rododendronitele.

Kollaseid elupuid kastetakse esimesel kasvuperioodil regulaarselt umbes 1-3 nädala tagant. Kevadel väetatakse elupuid Kevadväetisega või Okaspuu- ja Rododendroniväetisega.

Lõikamisega piiratakse elupuude liigset kõrgusse ja laiusse kasvamist. Kollaseid elupuid lõigatakse taime puhkeperioodil.

On tähtis, et elupuid kastetaks kuivadel perioodidel ja sügisel.

Augustis-septembris väetatakse kollaseid elupuid Sügisväetisega.

Kevadperioodil, veebruaris-märtsis kaitstakse kollaseid elupuid kuivatava kevadpäikese eest varjevõrkudega.

Otsi