Jäta sisu vahele
Ilupõõsad

Kurdlehine kibuvits

Rosa rugosa

Kurtturuusu Rosa rugosa lehti

Kurdlehine kibuvits on eriti vastupidav ja pika õitsemisperioodiga roos, mis talub otsest päikesepaistet, põuda, lumekoormust ja tugevat tagasilõikust. Lehed on tumedad, läikivad ja kortsulised, lihtõied suured.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Päikseline

Kõrgus:

100-150 cm

Värvid:

Punane

Õitsemine:

Kesksuvi

Kurtturuusu Rosa rugosa lehti

Nõudlike kasvukohtade jaoks on kurdlehine kibuvits kindel valik. Taim kasvab 1-1,5 m kõrguseks ning on tiheda võraga. Jämedad oksad on tihedalt kaetud okastega. Lehtede sügisvärv on kollane. Suured tume- või helepunased või ka valged õied puhkevad juulis-augustis. Suve lõpus on põõsastel rohkesti suuri punaseid kibuvitsamarju.

Kurdlehine kibuvits on eriti vastupidav ja kiirekasvuline taim. Ta levib juurvõrsete ja seemnetega nii kiiresti, et selle levikut tuleb piirata kasvuala piirete, väljarohimise ja kaalutletult valitud kasvukohaga. Välistada tuleb kurdlehise kibuvitsa levimine loodusesse.

Kurdlehine kibuvits on kasvukoha suhtes eriti vähenõudlik. Ta kasvab hästi päikeselises ja poolvarjulises kohas. Täisvarjus jääb õitsemine väheseks. Taim kasvab nii kuivas kui niiskes pinnases. Kõige paremini tunneb põõsas ennast toitaineterikkas mullas, seega tuleks istutamisel kasutada Erimulda Püsikutele ja Roosidele. Kurdlehised kibuvitsad istutatakse 70-80 cm vahedega.

Kevadeti antakse kurdlehisele kibuvitsale Aialupja ja väetatakse taime Kevadväetisega. Kibuvits talub hästi lõikamist. Igal aastal lõigatakse kurdlehise kibuvitsa põõsast kõige vanemad oksad välja. Põõsa võib ka radikaalselt – 20 cm kõrguseks – tagasi lõigata. Kurdlehine kibuvits kasvab kiiresti oma tavamõõtudesse tagasi.

Kurdlehise kibuvitsa marjad on suure C-vitamiini sisaldusega. Neid võib kasutada näiteks püreede valmistamiseks. Marja puhastamine nõuab küll aega, aga on seda igati väärt. Kibuvitsaõite söödavaid kroonlehti võib kasutada näiteks toitude kaunistamiseks.

Otsi