Jäta sisu vahele
Ilupõõsad

Näärelehine kibuvits

Rosa pimpinellifolia

Juhannusruusu Rosa pimpinellifolia

Näärelehine kibuvits on traditsiooniline kibuvits, mis õitseb kesksuvel kreemikate lõhnavate täidisõitega. Näärelehine kibuvits kasvab kogu Soomes erinevates kasvukohtades, on vastupidav ja vähe hooldust vajav põõsas.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Päikseline

Kõrgus:

150 cm

Värvid:

Valge

Õitsemine:

Kesksuvi

Vahemik :

I-VII

Juhannusruusu Rosa pimpinellifolia

Nääreleheline kibuvits on tihedalt okastega kaetud 150-200 cm kõrgune põõsas, mis levib kiiresti rohkete juurevõsude abil. Sobivad kasvutsoonid on I-VII.

Lehed on väikesed, tuhmrohelised ja neis on tavaliselt 7-9 abilehte. Sügisel värvuvad lehed veini- või vaskpunaseks. Pooltäidisõied avanevad jaanipäeva paiku ja õitsemine kestab paar nädalat. Kibuvitsamarjad on tuhmid ja musta värvi, umbes 1 cm suurused ja kerakujulised.

Näärelehine kibuvits kasvab hästi päikeselises ja poolvarjulises kasvukohas. Sellistes valgustingimustes õitseb taim rikkalikult. Varjus õitseb taim vähemal määral.

Kasvusubstraat võib olla kuiv või niiske, aga vett läbilaskev. Näärelehise kibuvitsa istutamiseks sobib Erimuld Püsikutele ja Roosidele või Aiamuld, millele võib lisada liiva. Istutuskaugus on 100 cm.

Näärelehine kibuvits kasvab kõige paremini lubjatud pinnases, seega tuleks kevaditi põõsast lubjata Aialubjaga. Paar nädalat pärast lupjamist väetatakse taime Kanasõnnikuga või Kevadväetisega.

Näärelehise kibuvitsa hoolduslõikamist tehakse kevadel. Vanad hallimaks muutunud ja kuivanud oksad lõigatakse ära maapinna lähedalt. Okste lühendamine poole võrra ei soodusta põõsa õitsemist. Näärelehine kibuvits talub ka tagasilõikamist, kui kõik võrsed lõigatakse ära 10-20 cm kõrguselt.

Näärelehine kibuvits talub hästi ümberistutamist, kui see toimub suure mullapalliga. Ümberistutamine on lihtsam, kui taime on kasvõi osaliselt tagasi lõigatud. Selleks sobiv aeg on varakevadel enne kasvama hakkamist või sügisel.

Ehtne ja õige näärelehine kibuvits on „Plena“. Sellele on antud FinE tähistus.

Otsi