Jäta sisu vahele
Ilupõõsad

Nelkroos

Rosa

Neilikkaruusu

Nelkroos on pika õitseajaga kurdlehisest roosist aretatud roos, mille nelgikujulised, narmalise servaga õied on koondunud suurtesse kobaratasse. Tumepunased, roosad või valged õied lõhnavad tugevasti. Rikkalik õitsemine kestab mitu kuud.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Päikseline

Kõrgus:

150 cm

Värvid:

Punane Roosa Valge

Õitsemine:

Kesksuvi

Vahemik :

I-III(IV)

Neilikkaruusu

Püstise kasvukujuga nelkroos moodustab 100-150 cm kõrge ja 100 cm laiuse põõsa. Kurdlehisest roosist esivanematele viitavad väikesed läikivad lehed ja rohkete ogadega varraed. Nelkroos ei moodusta tõrsikuid. Nelkroosid õitsevad sama aasta võrsetel. Nelkroos kasvab edukalt kasvutsoonis I-III (IV).

Nelkroose võib istutada üksikult, väikeste gruppide või vabakujulise hekina. Nelkroosid kasvavad kõige paremini päikselisel või poolvarjulisel kasvukohal. Roosid õitsevad rikkalikumalt täispäikeses, kuid poolvarjus kestab õitseaeg kauem. Taimed taluvad hästi kuuma päikest ja kuivust.

Nelkroos ei ole kuigi nõudlik pinnase suhtes. Roos kasvab nii kuivas kui niiskes, toitaineküllases pinnases. Kasvupinnas peab olema hästi vett läbilaskev. Sobiv istutusmuld on Erimuld Püsikutele ja Roosidele. Nelkrooside istutuskaugus on 80-100 cm, edukama talvitumise tagamiseks peab juurekael jääma mullapinnast veidi allapoole. Nelkroosid on suhteliselt vastupidavad, kuid võrsed võivad vähese lumega talvel külmuda.

Varahommikul võib vajadusel eemaldada vanad ja nõrgad oksad ning üleliigsed juurevõsud. Alles jäävate okste lõikamine tagab rikkalikuma õitsemise. Võrsed võib õitsemist kahjustamata täiesti ära lõigata, sest taim õitseb uutel võrsetel.

Kevadel lubjatakse nelkrooside kasvupinnast Aialubjaga ning väetatakse Kevadväetisega. Keset suve antakse nelkroosidele hooldusväetisena Roosiväetist või Aiaväetist.

Kaaliumi ja fosforit sisaldav Sügisväetis parandab talvitumist. Tüvi kaetakse kinni. Talvekatteks turvas, võrsed kaetakse kuuseokste või pakasekangaga.

Otsi