Jäta sisu vahele
Püsikud

Nurmenukk

Primula veris

Kekkilä kasvikirjastokevätesikko

Nurmenukk on looduslikult kasvav püsilill, mis õitseb kollaste, lõhnavate ja allapoole rippuvate väikeste õitega. Tugevad õievarred kerkivad 10 cm kõrgustest lehekodarikest.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Päikseline

Kõrgus:

10-30 cm

Värvid:

Valge

Õitsemine:

Kevad

Kekkilä kasvikirjastokevätesikko

Nurmenukk on mättataolise kasvukujuga. Lehed on piklikud, iseloomulikult kobrutava pinnaga ja kergelt saagja servaga.  20-30 cm kõrguse õievarre otsas võib olla kuni 30 õit. Kollaste õite neelus on punakaskollased täpid. On aretatud ka oranžide õitega liike. Nurmenukk õitseb mais-juunis.

Nurmenukk  kuulub vastupidavate püsikute hulka. Taime võib istuda lillepeenrasse, kiviktaimlasse, loodusliku ilmega aedadesse ning puude ja põõsaste alla.

Nurmenukk eelistab päikeselist või poolvarjulist kasvukohta. Hilisemal kasvuperioodil peaks kasvukoht vähemalt osaliselt jääma varju, et lehekodarikud säilitaks rohelise värvuse. Pärast õitsemist pakuvad arenenud lehed enamasti noortaimedele piisavat varju. Sobiv kasvupinnas on kerge ja paksu mullakihiga pinnas, hästi sobib Erimuld Püsikutele ja Roosidele. Istutamisel jäetakse taimede vahele 25 cm vahekaugus.

Kevadel antakse nurmenukkudele Aialupja ja väetatakse Kevadväetisega.

Nurmenukupuhmad laienevad aeglaselt, seetõttu tuleb taimedele anda kasvurahu. Vanemad taimed õitsevad rikkalikumalt, kui jagada tihedaks kasvanud lehekodarikke umbes iga 5 aasta järel.

Otsi