Jäta sisu vahele
Püsikud

Õiekas aster

Aster novi-belgii

Syysasteri Aster novi-belgii

Õiekas aster on taluaedadest tuttav, hilissuvel ja sügisel õitsev püsik. Püstise kasvukujuga püsikul on siledad ja piklikud tumerohelised lehed. Taime ehivad sinised, lillad, valged või punased tähekujulised liht- või täidisõied.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Päikseline

Kõrgus:

80-150 cm

Värvid:

Lilla Roosa Sinine Valge

Õitsemine:

Sügis

Syysasteri Aster novi-belgii

Kergesti hooldatav õiekas aster kasvab 80-150 cm kõrguseks ja 40-50 cm laiuseks tihedavõrseliseks puhmaks. Õiekas aster paljuneb kiiresti. Taim õitseb suurte õisikutega. Õite kroonlehed on kitsad, õite läbimõõt on 2-4 cm ning neis on kollane süda. Õite värvus ja õitseaeg on eri liikidel varieeruvad. Õiekas aster õitseb augustis-oktoobris mitu nädalat. Vanade taluaiasortide hulgas on suhteliselt vara õitsele puhkevaid hübriide. Taim talub öökülma.

Õieka astri põõsjas kasvukuju ja lopsakas lehestik toovad istutusaladele rohelust. Suurepärane püsik näiteks madalate põõsaste ja vanamoodsate lillede peenrasse. Õiekaid astreid kasvatatakse ka madalamate, 25-30 cm kõrguste potitaimedena. Potitaimed sobivad hästi suvikutena rõdu kaunistama ning lillepeenardesse ja sügisestele istutusaladele, sest taluvad lühiajaliselt ka veidi madalamaid temperatuure. Maasse istutatud potitaim õiekas aster talvitub meil edukalt ning kasvavad pikkuses järgmistel kasvuaastatel.

Õiekas aster eelistab päikeselisi ja tuulte eest varjatud kasvukohti, kuid mitte otsest päikesekiirgust. Taimed kasvavad hästi keskmise toitainesisaldusega, ühtlaselt niiskes ja hästi vett läbi laskvas pinnases. Sobiv muld on Erimuld Püsikutele ja Roosidele. Istutusvahe on 40 cm. Potitaim istutatakse Erimulda Suvelilledele.

Kevadel antakse õiekale astrile Aialupja ning väetatakse Kevadväetisega.

Potis kasvavaid astreid kastetakse ühtlaselt, kuid muld ei tohi pidevalt olla märg. Närtsinud õied korjatakse ära. Õitseajal väetatakse umbes igal kolmandal kastmiskorral Suvelillede Toiteseguga.

Püsikupeenardes jahukaste tekkimiseks tuleb vältida liiga tihedalt istutamist, samuti tuleb vältida liigset lämmastiku andmist. Õiekale astrile piisab kevadisest väetamisest. Taimi tuleb augustis-septembris väetada lämmastikuvaba Sügisväetisega.

Kõrgekasvulisi sorte tuleb toestada.

Astreid on kõige lihtsam jagada kevadel või paljundada pistikutest varasuvel.

Vastupidav lõikelill

Otsi