Jäta sisu vahele
Ürdid ja köögiviljad

Pronks-lutiklill

Perilla frutescens

Veripeippi Perilla frutescens Veripeippi Perilla frutescens, läheltä

Pronks-lutiklill on üheaastane Ida-Aasias tavaline maitse- ja ravimtaim. Aromaatsed lehed on saagja servaga ja meenutavad välimuselt nõgest. Rohelise- või punaselehine pronks-lutiklill on dekoratiivne taim köögiviljaaias, suvelillede rühmas ja potitaimena.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Päikseline

Kõrgus:

40-60 cm

Värvid:

Punane Rohelised lehed

Õitsemine:

none

Veripeippi Perilla frutescens Veripeippi Perilla frutescens, läheltä

Roheline pronks-lutiklill on madalamakasvuline ja tugevama maitsega. Maitses on tunda koriandrit, köömneid, sidrunit ja münti. Purpurpunasel pronks-lutiklillel on käharad lehed ja see on ka kaunis dekoratiivtaim. Taime kõrgus on umbes 40-60 cm.

Pronks-lutiklille lehti võib lõigata värskelt salatisse ning köögivilja- ja kalatoitudesse või kasutada toidu kaunistamiseks. Jaapanis lisatakse pronks-lutiklille populaarses sushi-retseptis. Traditsioonilises hiina meditsiinis on pronks-lutiklille kasutatud ravimtaimena nt põletikuliste haiguste ja köha ravis. Soomes on pronks-lutiklille kasvatatud allergiaravimite koostisosana.

Pronks-lutiklill on soojalembene taim. Pronks-lutiklill kasvab hästi kiiresti soojenevas kobedas pinnases, mis on kaitstud kevadiste ja sügiseste öökülmade eest. Potti istutatud pronks-lutiklill eelistab Erimulda Suvelilledele, avamaale istutades võib taime istutada Aiamullast kuhjatud valli. Kasvukastidest saab kujundada aiakaste, mis on heaks kasvukohaks soojade kasvukohtade taimedele. Taimed istutatakse 15 cm vahedega.

Pronks-lutiklill istutatakse välja pärast öökülmade lõppemist.

Taime tuleb ühtlaselt kasta. Lisaväetist antakse vajaduse korral paar korda suve jooksul, sest taim nõuab keskmisel määral või tugevamat kastmist. Väetisena võib kasutada näiteks Kastmisväetist.

Seemnest kasvatamisel alustatakse ettekasvatamist aprillis, seemned idanevad 2-3 nädalat.

Taimed istutatakse kasvukohta pärast öökülmade taandumist.

Otsi