Jäta sisu vahele
Suvelilled

Ripp-raudürt

Verbena bipinnatifida

Riippaverbena Verbena bipinnatifida kukka Riippaverbena Verbena bipinnatifida, lila

Rikkalikult õitsev ripp-raudürt on painduvate võrsetega suvik amplitesse ja istutuspottide servadesse. Raudürdi lehed on väikesed ja lõhestunud. Ümara kujuga õisikud kerkivad kõrgemale päikese poole.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Päikseline

Kõrgus:

Halk. 50 - 80 cm

Värvid:

Lilla Punane Roosa Valge

Õitsemine:

Suvi

Riippaverbena Verbena bipinnatifida kukka Riippaverbena Verbena bipinnatifida, lila

Ripp-raudürdi kasvukuju võib olenevalt sordist olla ka rippuv, püstine või põõsjas. Taime kõrgus ja võrsete pikkus varieerub 20-80 cm. Õite värvus on punane, roosa, tume- või helelilla, aprikoosivärvi, kreemikasvalge või puhasvalge. Ripp-raudürt õitseb rikkalikult juunist kuni külmadeni. Lehed on hambulise servaga, hallikasrohelised või rohelised.

Ripp-raudürt on päikselise kasvukoha taim. Ta tuleb kõige paremini toime kuival ja kuumal kasvukohal või poolvarjus. Varjulises kohas taim ei õitse. Ripp-raudürt talub mõningal määral tuult ja sademeid. Raudürt kasvab hästi õhurikkas ja toitaineküllases Erimullas Suvelilledele. Taimed istutatakse 20 cm vahedega.

Ripp-raudürti kastetakse ja väetatakse regulaarselt Suvelilleväetisega. Taim talub lühiajalist kuivamist, kuid mitte pikemat aega märga kasvupinnast.

Närtsinud õite ja õievarte eemaldamine edendab taimede harunemist ja suurendab õierohkust.

Raudürdi õied on söödavad. Nendega võib kaunistada magustoite, kooke ja küpsetisi.

Otsi