Jäta sisu vahele
Ronitaimed

Roniroosid

Rosa sp.

Köynnösruusu Rosa sp.

Roniroosid on pilkupüüdvad, pikkade ja nõtkete vartega roosid, mida kasvatatakse toestatuna. Traditsiooniliselt on roniroose kasutatud käikude/pergolate, aedade ja seinte kaunistamiseks. Roniroosid vajavad hooldust kogu aasta vältel.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Päikseline

Kõrgus:

200-400 cm

Värvid:

Punane

Õitsemine:

Kesksuvi

Köynnösruusu Rosa sp.

Dekoratiivsed roniroosid õitsevad heas kasvukohas lopsakalt juulist kuni septembrini. Erinevaid roosisorte on arvukalt. Ronirooside kõrgus on sõltuvalt sordist ja kasvukohast 2-4 m.

Taimed istutatakse 1-1,5m vahedega soojale, päikeselisele ja tuulevarjulisele kohale toitaineterikkasse mulda 50-60cm sügavusele. Kõige parem kasvukoht on hoone lõuna- või lääneseina ääres. Pookekoht peab jääma umbes 20 cm mullapinnast allapoole. Sobiv muld on Erimuld Püsikutele ja Roosidele. Roniroosid (välja arvatud ’Põhjatäht’) vajavad talvekatet.

Roniroosipeenra kõrgus võiks olla 10-15 cm ülejäänud maapinnast kõrgemal, et vesi taime lähedusest eemale voolaks. Istutuskoht peab olema hästi vett ärajuhtiv, sest seisev vesi roosidele ei meeldi.

Kevadel antakse roniroosidele Aialupja ning väetiseks Kevadväetist, Kanasõnnikut või kastmisvette segatavat Roosiväetist.

Kevadise lõikuse käigus eemaldatakse nõrgad võrsed, tugevaid võrseid lõigatakse 6-10 punga kohalt. Taimede ohter piserdamine või looriga katmine aitab pungade kasvamisele kaasa. Mitme roosisordi õied puhkevad eelmise aasta võrsetel, seetõttu tasuks ronirooside lõikamisel alati olla ettevaatlik.

Terve suve jooksul tuleb hoolitseda ronirooside regulaarse kastmise eest. Roosile meeldib päikeseline kasvukoht, kuid liiga kuiva ja kõrvetavkuuma kohta tuleks vältida.

Suve jooksul lõigatakse ronirooside närbunud õisikud ära kuni esimese viielehelise moodustiseni samamoodi kui rühmiti kasvatatavatelt roosidelt, siis kasvatab roos endale uued õievarred.

Ronirooside varsi ja juurestikku tuleb talvel kaitsta. Juurestikule puistatakse enne maa külmumist Talvekaitse turvast. Varred võib seinalt lahti võtta ning painutada alla seina äärde, kui taime kasvuperiood on möödas. Samuti võib vastu seina roosivarte kohale paigaldada laudvõre, mille peale asetatakse okaspuuoksi või sügislehti. Õhuvahetuse tagamiseks tuleks katte ots avatuks jätta, kuid väga krõbedate pakaste ajaks tuleks avad sulgeda.

Kevadel, pungade puhkemise ajal võetakse kate ära ja varred tõstetakse uuesti seinale. Samal ajal lõigatakse kuivanud ja kahjustatud varred ära. Kui roniroosi ei soovita seinalt alla painutada, võib seda katta ka külmakaitsekangaga, mille kihtide arvu võib vastavalt vajadusele suurendada. Sügisel kontrollitakse ka seda, et roosi pookekoht jääks endiselt umbes 10 cm mullapinnast sügavamale. Kui see nii ei ole, lisatakse taimevarte alaosale mulda ja liiva või turvast.

Otsi