Jäta sisu vahele
Ronitaimed

Südajas aktiniidia

Actinidia kolomikta

Kiinanlaikkuköynnöksen Actinidia kolomikta lehdet Kiinanlaikkuköynnös Actinidia kolomikta Kiinanlaikkuköynnös Actinidia kolomikta

Südajas aktiniidia on vähese hooldusvajadusega ja üsna jõulise kasvuga mitmeaastane ronitaim. Suured, dekoratiivsed lehed on varasuvel valgetipulised ja muutuvad hilissuvel valge-roosalaiguliseks.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Poolvarjus

Kõrgus:

300-500 cm

Värvid:

Valge

Õitsemine:

Varasuvi

Vahemik :

I-III (IV-V)

Kiinanlaikkuköynnöksen Actinidia kolomikta lehdet Kiinanlaikkuköynnös Actinidia kolomikta Kiinanlaikkuköynnös Actinidia kolomikta

Südajas aktiniidia sobib tugevakasvulise taimena kasvama seina äärde, puhkekoha kõrvale või puu juurtele. Valged, piibelehelõhnalised väikesed õied puhkevad juunis, kuid jäävad lehtede varju. Lehevärv muutub eelkõige isastaimedel, kuid emastaimede õitest arenevad sügiseks paarisentimeetrised söödavad viljad. Ühekojaline sort ’Annikki’ ei vaja viljumiseks tolmeldajat.

Südajas aktiniidia talvitub probleemideta I-III kasvutsoonis, kuid kui juurestik on talveks hoolikalt kaetud ja taimed on istutatud soojale kasvukohale, talvitub taim ka IV-V kasvutsoonis.

Südajas aktiniidia keerdub ronitaimena toele. Kuna jäigad võrsed ei suuda ise toe külge kinnituda, tuleb need puutüve või ronitaimetoe külge kinni siduda või lasta taimel müürile toetudes kasvada. Südajas aktiniidia eelistab päikeselist või poolvarjulist kasvukohta ning parasniisket, toitainerikast ja lubjatud kasvupinnast. Istutusmullaks sobib Erimuld Puudele ja Põõsastele. Lopsakalt 3-5 meetriseks kasvavale ronitaimele tuleb anda piisavalt kasvuruumi. Taimede sobiv vahekaugus on 100 cm.

Südajat aktiniidiad lubjatakse kevaditi Aialubjaga ja väetatakse Kevadväetisega.

Südajaid aktiniidiaid lõigatakse tagasi harva ja alles augustis, sest kevadel tekib taimedes tugev mahlavool.

Otsi