Jäta sisu vahele
Suvelilled

Tiivuline tunbergia

Thunbergia alata

Mustasilmäsusanna Thunbergia alata, punainen Mustasilmäsusanna Thunbergia alata, oranssi Mustasilmäsusanna Thunbergia alata, keltainen

Tiivuline tunbergia on üheaastane roni- ja amplitaim. Tiivulisel tunbergial on suured, kollased, oranžid, valged või punasekirjud õied, mille keskel on tume täpp. Erkrohelised lehed on kolmnurksed.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Poolvarjus

Kõrgus:

200-500 cm

Värvid:

Valge Punane

Õitsemine:

Suvi

Mustasilmäsusanna Thunbergia alata, punainen Mustasilmäsusanna Thunbergia alata, oranssi Mustasilmäsusanna Thunbergia alata, keltainen

Kiirekasvuline ja rohtse varrega ronitaim kasvab 2-3 meetri pikkuseks. Mitmekülgselt kasutatav taim sobib hästi teiste ronitaimede juurde, ronitaimepüramiididesse, seinakatjaks, rõdule ja amplisse. Tiivuline tunbergia õitseb peaaegu kogu suve maist septembrini.

Tiivuline tunbergia eelistab kasvada päikeselises või poolvarjulises kasvukohas. Liiga kuum kasvukoht ei sobi taimele ning liiga varjulises kohas jääb õitsemine tagasihoidlikuks.

Kasvukoht peab olema soe ning tuulte ja sademete eest kaitstud. Kevadel on tiivuline tunbergia külmaõrn. Taimele meeldib rohkesti toitaineid sisaldav ja õhurikas kasvupinnas. Sobiv muld on Suvelillemuld. Tiivulised tunbergiad istutatakse vahekaugusega 30-50 cm.

Lopsaka kasvuga tiivuline tunbergia vajab palju vett. Taime kastetakse kevadest sügiseni korraga rohkesti ja kastmiskordade vahel lastakse ainult pindmisel mullakihil kuivada. Muld ei tohi olla pidevalt märg. Kevadest kuni õitsemisaja lõpuni väetatakse taimi iga nädal Suvelilleväetisega.

Närtsinud õied eemaldatakse.

Tiivuline tunbergia võib talvituda siseruumides valgusküllases kohas tavalisel toatemperatuuril, kuid talveks võib taime paigutada ka jahedasse. Talvel kastetakse vähem. Kevadel istutatakse tiivuline tunbergia uude parasniiskesse Suvelillemulda ja võrsed lõigatakse tugevasti tagasi.

Tiivulise tunbergia seemned külvatakse juba veebruaris-märtsis. 2/3 potist täidetakse Lillemullaga ja ülejäänud osa Külvimullaga. Igasse potti külvatakse kolm seemet ning potid paigutatakse toatemperatuurile. Kasvupinnas hoitakse niiske ja pärast seemikute arenemist viiakse potid valgusküllasesse ja jahedasse kohta. Taimi kastetakse ühtlaselt ja väetatakse lahja Suvelilleväetisega. Tiivulised tunbergiad istutatakse õue pärast öökülmade möödumist.

Otsi