Jäta sisu vahele

Istutama! Puud

Hea muld, elujõuline taim, auk ja vesi – ega muud istutamiseks vaja olegi. Kogusime kokku lihtsad ja selged istutusjuhised, mille järgimisel on uuele taimele tagatud parimad võimalikud kasvutingimused.

Valige puu jaoks koht, kus selle ladval on ruumi loomupäraselt kasvada. Olenevalt puuliigist peab olema tegemist kas päikeselise, poolvarjulise või varjulise kohaga. Kõige paremini õnnestub talvekindlate liikide kasvatamine.

Kaevake maasse 60–80 cm sügav ja laiuses pisut suuremgi auk olenevalt juurepalli suurusest. August välja kaevatud üleliigne pinnas tõstke labidaga üherattalisele kärule või presendile, et ümbrus oleks korras.

Tühjendage augu põhja 3–5 kotti Erimulda Puudele ja Põõsastele ning segage selle hulka teist sama palju algset pinnast. Piisavalt sõmer, nii uut mulda kui ka aluspinnast sisaldav mullasegu tagab puu istutusauku juurdumise.

Jätke auk natuke tühjaks ja sobitage taim auku. Kui juurepalli ülaserv jääb maapinnast pisut kõrgemale, siis asetseb taim õigel sügavusel. Lisage või eemaldage olenevalt vajadusest mulda.

Võtke pott taime ümbert ära ja asetage taim kasvukohale, nii et tüvi kasvab sirgelt ja oksad sirutuvad soovitud suunas. Harutage keerdunud juuri ettevaatlikult lahti ja lisage juurepalli ümber mulda, nii et taim seisab püsti. Tihendage jalgadega talludes mulda juurepalli ümber.

Suruge tugipostid kahele poole taime kuni aluspinnaseni maasse. Valage auku paar kastekannutäit vett. Lõpetage istutamine, täites augu mullaga ja kujundades sellest lauge kingu. Juurepallile ja puu tüvele võib panna ainult õhukese kihi mulda.

Siduge latv tugipostide külge, nii et puu tüvi on toestatud, kuid side ei ole selle ümber liiga pingul. Kontrollige sidet paariaastaste vahedega. Kui puu on juurdunud, eemaldage tugiteibad ja -sidemed.

Tekst: Paula Ritanen-Närhi

 

Otsi