Jäta sisu vahele

Kastmine puhkuse ajal

Aednik ei saa lihtsalt niisama puhkusele sõita. Lugege Adrian Evansi nippe, kuidas korraldada kastmine puhkuse ajal.

Lõpuks ometi – SUVEPUHKUS! On aeg teha paus, puhata, taastuda ning suunduda sinna, kus on päikseline taevakaar, suvilad ja parem homne. Aedniku jaoks aga ei käi asjad nii lihtsalt, kas pole? Tomatid on hakanud kasvuhoones äsja viljuma ning vajavad maitsva saagi andmiseks toitaineid ja korrapärast kastmist. Kasvuhoone uks tuleb igal hommikul lahti teha ja igal õhtul kinni panna, et temperatuur liigselt ei kerkiks ega langeks. Sama kehtib Kasvatuskastikaante kohta, mis kaitsevad ohtraid taimi, mis on just kasvama läinud ja karastuma hakanud. Meteoroloogid lubavad järgmiseks neljaks nädalaks soojalainet. Mis aiast saab, kui mina ära olen?!

Ärge muretsege! Igale probleemile leidub lahendus. See kehtib muidugi ka aia õitsvana säilimise kohta nii sise- kui ka välistingimustes samal ajal, kui teie püüate kusagil mujal kena päevitust saada. Kõigepealt tasub pöörduda sõbra või naabri poole (kes kasvatab parimal juhul ka ise taimi), et tema hoolitseks teie äraoleku ajal aia eest. Mõelge asi esmalt läbi. Paluge sõbral või naabril paar korda vaatamas käia, et ta teaks, mida temalt oodatakse. Ühtlasi saate siis kastmisrežiimi tutvustada. Peale selle kirjutage juhised üles, sest ega sõber ei taha teie kiviaeda üle ujutada ega kurke veest ilma jätta. Tõstke kõik vajaminevad asjad, nagu kastekannud ja vedelad väetised, ühte kohta. Sellisel juhul on abilisel neid lihtne üles leida ning sõber või naaber on nõus ka järgmisel aastal appi tulema.

Amplites ja pottides kasvatatavatele suvelilledele on olemas tooted (vedelikukristallid), mida võib mulla hulka segada ja mis aitavad niiskust kauem säilitada. Teine hea nipp on lõigata suurelt limonaadipudelilt põhi ära, lükata pudel, suu allpool, mulda ja täita veega. Nii on tomatilaadsetele taimedele vähemalt nädalaks ajaks veevaru tagatud. Ärge unustage enne siiski põhjalikult kasta, et pudel kuiva mulla sisse kiirelt tühjaks ei jookseks. Kui taime veevajadus on suur, siis võite kasutada selle kastmiseks mitut pudelit korraga. Taimede veevaru eest võib hoolitseda ka nii, et asetate potid kruusaga täidetud anumasse ja valate sinna vett.

Müügil on ka kodukasutuseks mõeldud automaatseid kastmissüsteeme. Seadmeid on võimalik panna tööle taimeriga, kallimaid süsteeme suisa valgus- või soojusandurite abil. Sageli kasutatakse nn lekkivat voolikut, s.t lihtsat voolikut, millesse on tehtud väiksed augud. Nendest tilgub vähehaaval vett mulda. Voolik paigutatakse taimede vahele mulda looklema. Lahendus sobib Kasvatuskastidele, kuid ka avamaale, kus köögivilju tuleb kuivadel perioodidel korrapäraselt kasta. Potitaimede jaoks on suurepärane lahendus näiteks voolik, millest hargneb palju väikse diameetriga voolikuid, millel on tilgutusotsakud (seda kutsutakse ka kastmisvoolikute spagetisüsteemiks). Otsakud asetatakse strateegiliselt üksikutesse pottidesse või maapinnas kasvavate taimede ümber. Vett tilgub vähehaaval ja kontrollitult nii kaua, kuni süsteem on ühendatud. Kui näete ühte väikest tilka otsakust eraldumas (kiirust saab muidugi reguleerida), siis võib tunduda, et midagi ei toimu. Selline süsteem on aga siiski kõige tõhusam. Piisab vaid korraks selg pöörata ja muld ongi juba läbimärg.

Kasvuhoones võib kasutada katteloore, mis jahutavad taimi. Seda võib kasutada ka ajutise uksena, jättes tegeliku ukse täiesti avatuks. Nii püsib temperatuur sobival tasemel ka neil öödel, kui olete ise ära. Paigaldage ka automaatselt avanevad aknasulgurid, mis tagavad hea õhuringluse.

Avamaal on abiks, kui olete kevadel vaeva näinud ja lisanud mullale ohtralt bioloogiliselt lagunenud orgaanilist ainet. See hoiab pinnases niiskust, tänu millele on juurte käsutuses rohkem vett. Teine hea lahendus on kasutada multši, mis hoiab samuti nii lille- kui ka köögiviljapeenardes niiskust, nii et märkige kevadtööde nimekirja ka multši laotamine. Parim nõuanne on aga kasta alati õhtuti, mil temperatuur on madalam.

Kuidas iganes te ka kastmisprobleemi ei lahenda, soovin mõnusat suvepuhkust! 😉

Adrian Evans, Kekkilä aednik

Otsi