Jäta sisu vahele

Pisirohe kasvatamine on lihtne

Pisirohe kasvatus on kõige lihtsam viis varustada end aasta läbi rohelisega. Tõusmed lõigatakse söögilauale värskelt, neid võib süüa otse võetuna või kasutada toiduvalmistamiseks.

Tõusmed on supertoit

Väikesed, äsja kasvu alustanud taimed sisaldavad vitamiine ja toitaineid mitu korda rohkem kui täiskasvanud taimed. Tõusmed on maitsvad ja aroomikad, sest neis on ka maitseaineid palju.

Mida on vaja pisirohe kasvatamiseks?

Tõusmete kasvatamiseks on vaja madalat anumat, head mulda ja ohtralt seemneid. Seda on kõige lihtsam teha, kui kasvatusanuma põhjas on ava. Hoolikas kastja tuleb kasvatamisega toime ka vaagnal.

Tõusmete kasvatamiseks sobib looduslikult väetatud Kekkilä Mahe Ürdimuld. Kasutada võib ka liivasegust Kekkilä Külvi- ja Pikeerimismulda.

Hangi puhtad, tõusmete kasvatamiseks sobivad seemned. Suuremaid seemneid võib pool ööpäeva leotada, et idanemine algaks kiiremini ja oleks ühtlasem.

Kasvata pisirohet nii:

1. Laota muld

Laota kasvunõusse kiht looduslikku Mahe Ürdimulda ja kasta läbi.

2. Puista seemned

Puista seemned ühtlaselt laiali ja suru kergelt sisse. Kata õhukese mullakihiga. Suuremaid seemneid, näiteks herneid, ei ole vaja katta.

3. Kata anum kaanega

Kata anum kaane, kile või niiske riidega. Jäta õhutuspilu või tee plasti sisse auke. Jälgi ja vajaduse korral tuuluta, sest liigses niiskuses võivad seemned rikneda.

4. Aseta sooja kohta

Idanemise ajal on soojus oluline, seemned idanevad kõige paremini temperatuuril 20–24 °C. Pea meeles, et seemned ei vaja idanemiseks valgust.

5. Kasta ühtlaselt

Pärast idanemist võta kaas ära ja vii võrsed valguse kätte kasvama. Kasta parajalt – harjutamine teeb meistriks. Mõnikord piisab ka pihustamisest.

6. Naudi saaki

Lõika saaki ja naudi värskelt! Lõigatud tõusmeid võib mõne päeva hoida ka külmikus.

Millised seemned sobivad?

Hangi puhtad, tõusmete kasvatamiseks sobivad seemned. Taimede kasvatamiseks ettenähtud seemned võivad mõnikord olla taimehaiguste vastu töödeldud.

Pea meeles – et saak oleks rikkalik, tuleb külvata tihedalt ja seemneid on vaja palju.

Pisirohe kasvatamiseks sobivaid seemneid leiad seemneriiulitest ja neid müüvad ka internetipoed. Tasub jälgida ka toidupoodide riiuleid. Sealt on lihtne leida kasvõi näiteks mahekasvatatud herneid, popkornimaisi ja sinepiseemneid.

  • Lõika saaki, kui esimesed idulehtedele järgnevad pärislehed on kasvanud 2–5 cm kõrguseks.

  • Lõika saaki, kui taimed on kasvanud 5–10 cm kõrguseks.

Pisirohe kasvatamine ei ole sama mis idude kasvatamine (Sprouting).

Otsi