Jäta sisu vahele
Ilupõõsad

Gray viirpuu

Crataegus grayana

Aitaorapihlajan Crataegus grayana piikkinen oksa

Gray viirpuu (tara-viirpuu) on meil kõige levinum pügatav hekitaim. See on tiheda ja püstise kasvuga ning väga teravate asteldega. Lehed on tumerohelised ja saagjate servadega. Gray viirpuu on vastupidav, terve ja kiire kasvuga sort.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Päikseline

Kõrgus:

200-400 cm

Värvid:

Valge

Õitsemine:

Varasuvi

Vahemik :

I–VI(VII)

Aitaorapihlajan Crataegus grayana piikkinen oksa

Gray viirpuu õisikud on valged ja suve lõpus valmivad mürgivabad marjad on punased. Gray viirpuud võib kasutada regulaarselt lõigatava põõsastarana, vabalt kasvava hekina või üksiku puuna. Vabalt kasvades on tema kasvukõrgus 5 m. Lehestik värvub sügisel punaseks-kollaseks. Taime kasvatamiseks sobivad kasvuvööndid on I–VI (VII).

Gray viirpuu istutuskaugus on põõsastara istutamisel 30-35 cm. Istutusrühmades või väikeseks puuks lõigatuna on istutuskaugus 1 m. Gray viirpuule sobiv kasvusubstraat on Erimuld Puudele ja Põõsastele või Aiamuld. Istutusaugu soovitav sügavus on 50-60 cm ja laius 50 cm.

Koheva heki tagab õige istutuslõikus, mis Gray viirpuule tehakse kevadel. Istutamise käigus lõigatakse tavaliselt tagasi kuni pool võrsemassist. Üheaastast võrset kärbitakse 10 cm kõrguselt ja harunenud külgoksi harunemiskohast 2 – 3 punga võrra kõrgemalt. Sügisel istutatud taimi lõigatakse järgmisel kevadel.

Gray viirpuu on kasvukoha suhtes vähenõudlik. Sellele meeldib kasvada päikeselises kohas ning talub hästi ka kuiva pinnast ning tuult.

Gray viirpuu vormilõikamist tehakse pärast jaanipäeva. Vajadusel korratakse pügamist augustis. Gray viirpuu tagasilõikamine tehakse kevadel enne pungade puhkemist. Ka vana Gray viirpuu talub hästi tagasilõikamist.

Gray viirpuu eelistab lubjarikast pinnast. Aialupja tuleb lisada 3-5 kg/m2 kevaditi ja sügiseti. Kevaditi väetatakse Gray viirpuud Kevadväetisega või Aiaväetisega.

Kergesti hooldatav ja ilus viirpuuhekk saadakse, kui taimede juurtele levitatakse Puukooremultši või Dekoratiivmultši.

Viirpuust saab kauni puu kui tüvevõrsed ära lõigata.

Otsi