Jäta sisu vahele
Suvelilled

Harilik päevalill

Helianthus annuus

Auringonkukka Helianthus annuus Auringonkukan Helianthus annuus keltainen kukka

Harilik päevalill on suureõieline, kollase ja punase eri toonides särav suvelill. Harilik päevalill on poti-, lillepõllu- ja kultuurtaim, mille sordivalik ulatub suurekasvulistest madalate ja täidisõielisteni.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Päikseline

Kõrgus:

30-300 cm

Värvid:

Valge Punane Rohelised lehed

Õitsemine:

Kesksuvi

Auringonkukka Helianthus annuus Auringonkukan Helianthus annuus keltainen kukka

Harilik päevalill on püstise kasvuga. Võrsed on tugevad ja lehed suured. Kasvukõrgus varieerub sordist sõltuvalt 30 sentimeetrist kuni 3 meetrini. Madalad sordid harunevad hästi õitsemise jätkudes. Traditsioonilisele kollasele värvile lisaks võib hariliku päevalille sortide hulgast leida erinevaid toone oranžist punase ja valgeni.

Hariliku päevalille seemneid võib külvata märtsis sisetingimustes pottidesse Külvimulda. Istutamine avamaale toimub juuni algul toitainerikkasse Aiamulda. Seemneid võib külvata ka otse avamaale, sel juhul õitseb harilik päevalill hilissuvel.

Harilikule päevalillele meeldib nimele vastavalt päikeseline kasvukoht. Lopsaka kasvu tõttu peab kasvusubstraat olema hästi vettpidav. Rohke mullaga ja toitainerikas pinnas tagab harilikule päevalillele tugeva ja värvilise kasvu.

Potitaimi väetatakse Suveväetisega ja kastetakse regulaarselt. Kõrgema kasvuga sorte tuleb vajadusel ja eelkõige tuulistes kohtades toestada. Muidu ei vaja taim erilist hooldust.

Hea lõikelill; kuivatatud keskosa kasutatakse ka kuivlillena.

Otsi