Jäta sisu vahele
Sibulad ja mugulad

Kaufmanni tulp

Tulipa kaufmanniana

Lummetulppaani Tulipa kaufmanniana ja Kaufmanniana -ryhmä

Kaufmanni tulbid on madalakasvulised tulbisordid, mille õied avanevad päikese käes laialt ja meenutavad kujult vesiroosi. Õhtul päikese loojudes õied sulguvad. Hallikasrohelisi lehti kaunistavad olenevalt sordist pruunid triibud või täpid.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Päikseline

Kõrgus:

25-40 cm

Värvid:

Valge Oranž Punane

Õitsemine:

Kevad

Lummetulppaani Tulipa kaufmanniana ja Kaufmanniana -ryhmä

Kaufmanni tulbid on 25-40 cm kõrgused, tugevakasvulised tulbisordid. Sibul on suhteliselt suur. Tugeval varrel on 3-5 lehte. Ühe- või mitmevärvilised, avanenult tähekujulised õied on kuni 10 cm pikkused. Kaufmanni tulpide õied on pilvisel päeval tihedasti suletud, kuid avanevad päikese käes peaaegu lamedaks.

Kaufmanni tulbid on kaunid õitsejad kiviktaimlas ja istutusalade servades. Hea sort on näiteks ´Heart´s Delight´, mille kõrgus on 20-25 cm. Õied on seest valged ja väljasküljelt punased. Kaufmanni tulbi sort ´Early Harvest´ on põneva värvusega: punane põhivärv läheb kuldse kaudu üle säravaks oranžiks. Sort ’Showwinner’ on ühevärviline, puhast punast tooni tulp. Kaufmanni tulbid õitsevad mais.

Kaufmanni tulbid eelistavad kasvada päikeseküllasel kasvukohal, kus nende moodustatud õievaip torkab kõige paremini silma. Taimed tulevad toime ka poolvarjulisel kasvukohal. Kaufmanni tulpide sibulad talvituvad hästi õhurikkas, hästi vett läbilaskvas pinnases. Kasvupinnast parandatakse Aiamulla, Aialubja ja Sibullillede toiteseguga. Kaufmanni tulbi sibulad istutatakse septembris 10 cm vahedega 10 cm sügavusele.

Kaufmanni tulpidele antakse varakevadel Aialupja. Taimi väetatakse lehtede puhkemisel Sibullillede toiteseguga.

Lehtedel lastakse närbuda ja kuivada, närtsinud õied ja seemnekuprad eemaldatakse.

Otsi