Jäta sisu vahele
Toataimed

Kohvipuu

Coffea arabica

Kahvipensas Coffea arabica marjat Kekkilä Kahvipensas Coffea arabica terraario Kekkilä

Kohvipuu ehk araabia kohvipuu on vähenõudlik väike puu, mille igihaljad läikivad tumerohelised lehed on suured, ovaalsed, teravatipulised ja servadest lainelised. Suvel puhkevad toataimel lõhnavad valged tähekujulised õied.

Valgus:

Poolvarjus

Kõrgus:

100-200 cm

Värvid:

Valge

Õitsemine:

Kesksuvi

Kahvipensas Coffea arabica marjat Kekkilä Kahvipensas Coffea arabica terraario Kekkilä

Toataimena kasvatatav kohvipuu on sama kohvipuu, mille ubadest valmistatakse suurem osa maailmas joodavast kohvist. Toataimena kasvatatakse kohvipuu 1-2 m kõrguseks põõsaks. Lehed kasvavad puule sarnaste okste tipus. Oksad on pruuni sirge tüvega horisontaalselt.

Hästi hooldatud araabia kohvipuu kasvatab esimesed kohvioad umbes viie aasta möödumisel. Valged õisikud tekivad algul lehtede harunemiskohtadesse ja õitsevad mõne päeva jooksul. Seejärel toodab kohvipuu vilju, mis küpsedes muutuvad punaseks või kollaseks. Nende sees on kaks kohviuba. Viljad küpsevad umbes kaheksa kuu jooksul ja seejärel on need valmis.

Araabia kohvipuule meeldib valgus, kuid see ei talu sugugi otsest päikesevalgust, seega ei tohiks taime panna lõunapoolsele aknale. Kohvipuule sobib hästi toatemperatuur, jahedat talub taim halvasti. Kohvipuu istutamiseks sobib Roheliste Taimede Muld või Lillemuld.

 

Kohvipuud tuleb rohkelt kasta eriti suvekuudel. Kohvipuule meeldib ka altpoolt kastetavas potis kasvada, siis on kastmist kergem kontrolli all hoida. Araabia kohvipuule meeldib piserdamine. Sage piserdamine ja pritsimine hoiab ka lehed puhtad ja läikivad. Talvekuudel kastetakse taime harvemini. Kui kohvipuu muld on liiga kuiv, hakkavad taime lehtede tipud muutuma pruuniks.

Araabia kohvipuu looduslikus kasvupiirkonnas ei ole üldse lupja. Seetõttu oleks kohvipuud hea kasta võimaluse korral lubjavaba veega.

Väetamine on kohvipuule oluline, kevadel ja suvel võib kasvuperioodil anda sellele toitaineid iga nädal kastmisveele Lillede Toitesegu lisades. Talvekuudel lisatakse väetist harvem.

Noorte taimede mulda tuleb vahetada kord aastas ja iga kord istutatakse taim veidi suuremasse potti. Juurepalli ei tasu eriti lõhkuda, sest kui juured saavad viga, hakkavad taime lehed varisema.

Kui kohvipuu kasvab liiga suureks, võib seda lõigata. Harali oksi võib lõigata lühemaks kasvuperioodi algul.

Kohvipuud võib paljundada pistikute või seemnete abil. Seemned võib panna idanema otse mulda. Muld tuleks hoida ühtlaselt niiske, see soodustab idanemist.

Otsi