Jäta sisu vahele
Püsikud

Kollane päevaliilia

Hemerocallis lilio-asphodelus

Keltapäivänlilja

Üsna jõuliselt laienev, aga sihvaka välimusega kollane päevaliilia on püsik, mis kuulub kõige vastupidavamate ja vanemate päevaliiliate hulka. Sidrunit meenutava lõhnaga puhast kollast värvi õied avanevad juunis-juulis.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Päikseline

Kõrgus:

40 cm

Värvid:

Valge

Õitsemine:

Kesksuvi

Keltapäivänlilja

Kollased päevaliiliad moodustavad suuremaid ümaraid, umbes 40 cm kõrgeid lehepuhmaid. Lehed on pikad ja lineaalsed. Kollase päevaliilia lehed tärkavad mullast varakevadel ja taluvad ka väiksemaid külmakraade. Sügisel värvub lehestik kollase-oranžitooniliseks. Õisikuvarred kasvavad lehestikust kõrgemaks 90 cm kõrgusele. Vartel avaneb 6-9 õit.

Kollased päevaliiliad sobivad paremini püsikurühmadesse, veerajatiste äärde ja eraldi rühmadena. Kollane päevaliilia on päevaliilia vastupidav põhisort, millest on aretatud erinevaid aed-päevaliilia hübriide.

Kollased päevaliiliad kasvavad hästi päikeselises ja poolvarjulises kasvukohas, aga õitsemine on kõige rikkalikum päikese käes. Taimedele meeldib niiske, rohke mullaga ja lubjarikas pinnas. Muld peab olema vett läbilaskev, sest kollased päevaliiliad ei talu talvel märga mulda. Sobiv muld on Erimuld Püsikutele ja Roosidele. Istutuskaugus on 40 cm.

Kevaditi tuleb kollaste päevaliiliate juurte ümber laotada Aia Kattemulda. Puhmaid lubjatakse Aialubjaga ja väetatakse Kevadväetisega.

Õisikuvarred eemaldatakse pärast õitsemist.

Puhmaid võib jagada, kui kasvamine ja õitsemine hakkavad jääma nõrgemaks.

Otsi