Jäta sisu vahele
Ürdid ja köögiviljad

Kõrvits

Cucurbita maxima, Cucurbita pepo

Kurpitsa Cucurbita maxima, Cucurbita pepo

Kõrvitsad jagatakse kasvuviisi ja kasutuse järgi suve- ja talvekõrvitsateks ning hiigelkõrvitsateks. Suvekõrvitsaid kasutatakse suvel veel mitte lõplikku suurust saavutanult ja pehmekooreliselt, teistel lastakse kasvada täissuuruseni.

Kastmine:

Suur

Valgus:

Päikseline

Kõrgus:

100 cm

Värvid:

Valge

Õitsemine:

Varasuvi

Kurpitsa Cucurbita maxima, Cucurbita pepo

Suvekõrvitsad on rohelised ja kollased, enamasti pikliku kujuga köögiviljad. Lisaks viljadele on söödavad ka suvekõrvitsa õied. Talve- ja hiigelkõrvitsad on kõva koorega, tihke viljalihaga ja värvuselt kollased või oranžid. Koor võib olla roheline, triibuline, helekollane, erkkollane või oranž. Kõrvitsa varred kasvavad umbes meetri kõrguseks, kuid võrsete pikkus võib olla mitu meetrit.

Alates augustist vajavad kõrvitsad edukaks kasvamiseks rohkesti soojust, kasvuruumi ja toitainerikast pinnast. Kasvukoht peab olema soe, päikseline ja tuulte eest kaitstud. Kasvupinnas peab olema toitainerikas, kompostiga parandatud ning hästi niiskust hoidev. Sobiv muld on Aiamuld. Traditsiooniliselt kasvatatakse kõrvitsaid ka põhu või muu multšiga kaetud komposti peal. Suvekõrvitsa taim vajab kasvuruumi umbes 1m², suuremad talvekõrvitsad 1,5-3 m².

Kõrvitsaid võib kasvatada seemnetest või aiandist ostetud taimedest. Seemnetest kasvatamisel tuleb seemned külvata mais 3-4 nädalat enne istutamist. Taimed istutatakse kasvukohta juuni keskel või kui öökülmaohtu enam ei ole. Taimed kaetakse kuni õitsemiseni kattelooriga.

Kõrvitsaid kastetakse rohkelt ja ühtlaselt eriti viljade kasvamise ajal. Maapind tuleks katta põhukihi, muruniite või muu multšiga, et niiskus liiga kiiresti ei aurustuks.

Kõrvitsat väetatakse paar korda suve jooksul Maheda Köögiviljaväetisega või koos kastmisveega antava Kastmisväetisega. Suve lõpus võib väetada ka Sügisväetisega.

Suvekõrvitsa saaki võib koristada siis, kui viljad on paraja suurusega. Talvekõrvits koristatakse siis, kui koor on kõva.

Väikesi, vaid 5-15 cm läbimõõduga värvikaid dekoratiivkõrvitsaid kasvatatakse samal viisil nagu söödavaid kõrvitsaid. Enamik kõrvitsasorte on mõeldud ainult dekoratsiooniks. Viljaliha on minimaalselt, ja see on kibeda maitsega.

Dekoratiivkõrvitsad valmivad augustis-septembris. Pruuniks tõmbuv ja kokku kuivav viljavars ja kõva koor on märgiks, et kõrvits on küps ja koristusvalmis. Puhtaks pestud dekoratiivkõrvitsad kuivatatakse alguses valgusküllases ja soojas kohas pindkuivaks, seejärel viiakse pimedasse ja sooja õhurikkasse kohta kuivamise jätkumiseks. Kõrvitsad on 3-4 nädala möödudes kuivad ja säilitavad hästi oma värvi.

Otsi