Jäta sisu vahele
Sibulad ja mugulad

Krookus

Crocus sp.

Krookuksen Crocus sp. sini-lilat kukat Krookus Crocus sp. valkoinen kukka

Krookus on kevadel aias oma kollaste, sinilillade ja valgete õitega ühed esimesed õitsejad. Väärtuslikuks muudavad selle taime talvekindlus ja kiire laienemine. Krookused istutatakse murusse rühmadesse või loodusaeda vabalt levima.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Poolvarjus

Kõrgus:

10 cm

Värvid:

Valge Lilla Sinine

Õitsemine:

Kevad

Krookuksen Crocus sp. sini-lilat kukat Krookus Crocus sp. valkoinen kukka

Krookused õitsevad varakevadel olenevalt kasvukohast märtsis-aprillis. Krookus on 10 cm kõrgune sibullill, millel on kitsad rohelised lehed. Ühevärviliste sortide kõrval on aretatud ka kirjute õitega sorte.

Krookused eelistavad kasvada päikselisel või poolvarjulisel kasvukohal. Päikse käes algab õitsemine varakult, poolvarjus kestab aga kauem. Sobivad istutuskohad on näiteks põõsaste ja puude alusel ning suve- ja püsilillepeenrad.

Krookustele meeldib hästi vett läbilaskev pinnas. Istutusmullaks sobib Kekkilä Aiamuld. Sibulad istutatakse 5 cm sügavusele ja 5 cm vahedega. Krookused paljunevad seemnete ja vanade sibulate peale arenevate tütarsibulatega.

Krookused ei vaja erilist hoolt. Kevadel väetatakse istutusala Sibullillede Toiteseguga ja antakse Aialupja.

Lehtedel lastakse rahulikult kuivada. Murusse istutatud krookused talvituvad halvemini, kui lehed ei saa omas tempos kuivada. Muru niidetakse alles pärast krookuste kuivamist.

Krookusi saab kasvatada kevadel ka rõdupotis või terrassil. Sibulad istutatakse oktoobris-novembris ja neid hoitakse enne ajatamist jahedas. Märtsis tõstetakse potid sooja kohta ja alustatakse ettevaatlikku kastmist. Väetamine Sibullillede Toiteseguga parandab lehtede ja õite värvust.

Otsi