Jäta sisu vahele
Ilupõõsad

Kultuurroos

Rosa sp. 2

Jaloruusu_Rosa sp. kukka Jaloruusu_Rosa sp. punainen kukka

Kultuurroosid on juulist alates kuni hilissügiseni õitsevad 30-150 cm kõrgused roosid. Suureõielistel sortidel on suured lõhnavad õied. Kobarroosidel ja pinnakatteroosidel on väiksemad õied, kuid nad õitsevad rikkalikumalt.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Päikseline

Kõrgus:

30-140 cm

Värvid:

Punane

Õitsemine:

Kesksuvi

Vahemik :

I-IV

Jaloruusu_Rosa sp. kukka Jaloruusu_Rosa sp. punainen kukka

Kultuurroosid vajavad päikeselist, sooja ja tuule eest kaitstud kasvukohta ning kõrgpeenart.

Roosipeenra rajamiseks on vaja vähemalt 50 cm paksust kihti Erimulda Püsikutele ja Roosidele.

Istutuskaugus on sõltuvalt sordist ja taimerühmast 30-50 cm. Paljasjuurseid taimi istutatakse varasuvel, potitaimi võib istutada ka hiljem. Taimi tuleks enne istutamist leotada paar tundi vees. Istutamise käigus tuleks roose tugevalt lõigata. Taimele jäetakse 3-5 kõige tugevamat võrset. Kultuurroosid tuleb istutada nii sügavale, et paksem pookekoht ehk okste harunemiskoht jääks 15-20 cm sügavusele mulla sisse.

Sorte on kultuurroosidel palju ja nende vastupidavus on sorditi erinev.

Kevaditi väetatakse roose Kanasõnnikuga ja Aiaväetisega. Pika õitsemise tagamiseks tuleb rooside kastmisveele lisada juunis-juulis üle nädala Rooside Toitesegu. Roosipeenart lubjatakse üle aasta Aialubjaga.

Närbunud õitega varred lõigatakse pärast närbumist ära esimese abilehe pealt. See soodustab uute õienuppude tekkimist.

Kui juurestikust kasvab okkalisi väikeste lehtedega ja jõulise kasvuga metsikuid võrseid, tuleb need eemaldada mulla seest harunemiskohast alates.

Sügisel lõigatakse roosid tagasi umbes 20 cm kõrguselt. Taimede tüvedele laotatakse Talvekaitset. Kui maapind on külmunud, kaetakse taimed kuuseokstega. Kevadel lõigatakse roose enne pungade puhkemist selliselt, et alles jäetakse 3-5 tugevamat võrset ja igale võrsele jääb 3-5 punga.

Otsi