Jäta sisu vahele
Toataimed

Meeldiv monstera

Monstera deliciosa

Peikonlehti Monstera deliciosa, ruukussa Peikonlehti Monstera deliciosa

Meeldiv monstera on pilkupüüdev ja suurekasvuline toataim. Meeldiva monstera lehed on suured, läikivad ja rohelised. Noored ja väiksemad lehed on siledaservalised ja südamekujulised, vananedes on lehed hõlmjad.

Õitsemine:

none

Soovitame neid tooteid koos taimega:

Peikonlehti Monstera deliciosa, ruukussa Peikonlehti Monstera deliciosa

Meeldiv monstera on ronitaim (liaan), võhaliste hulka kuuluv rohttaim, mis võib aja jooksul sirguda vägagi kõrgeks ja vajab sel juhul toestamist. Vananedes hakkab meeldiv monstera kasvatama pikki pruune õhkjuuri. Lehtede pind on nahkjas, see vähendab vee aurumist lehepinnalt. Vanemate ja suuremate taimede lehe läbimõõt võib olla 50 cm. Keskmise suurusega monsterate lehed on tavaliselt 10-25 cm laiused. Taime kõrgus on 50-150 cm, olenevalt tema vanusest ja kasvatusviisist. Meeldiv monstera on mürgine taim.

Meeldiv monstera kui toataim õitseb eriti harva, tavaliselt alles vanemas eas ning juhul kui kasvutingimused on soodsad. Õitsedes moodustab ta suure kõrglehe sisse kollaka tõlviku. Õiest areneb aastase küpsemise järel söödav vili.

Meeldivale monsterale sobib ere valgus – siis tunnevad lehed end hästi -, kuid ta talub hästi ka poolvarjulist kohta. Taim saab hakkama ka varjulises kohas, kuid siis on tema kasv aeglasem. Kõrvetav päike monsterale ei meeldi. Kõige paremini tunneb taim end 18-22 kraadi juures. Kasvusubstraat peaks olema toitaineterikas, õhuline, liivasegune muld. Sobiv muld on Lillemuld, kuid altkastmisega pottides kasutatakse Roheliste Taimede mulda.

Meeldivat monsterat kastetakse regulaarselt kogu aasta vältel, suvel siiski rohkem. Pindmisel mullakihil võib lasta aeg-ajalt läbi kuivada, et juured mädanema ei hakkaks. Talvel ja jahedamates oludes on veevajadus pisut väiksem. Taimele meeldib suur õhuniiskus, nii et vajadusel tuleb teda sageli piserdada. Mida soojemates tingimustes monstera kasvab, seda tihedamad peaksid piserdamiskorrad olema. Lehtede tipud muutuvad kuivas õhus pruuniks ja veepuudus võib põhjustada laikude tekkimist lehtedel. Liigne kastmine põhjustab aga monstera lehtede kolletumist.

Meeldiva monstera lehtede tippudele võivad tekkida veepiisad. Taim aurustab oma lehtede abil vett, mida ta imeb oma juurtega mullast. Selline nähtus on meeldivate monsterate puhul tavaline ning see kaob, kui taime kastmist pisut vähendada.

Meeldiv monstera vajab üsna palju toitaineid. Teda väetatakse kord nädalas Lillede toiteseguga või Roheliste Taimede toiteseguga aprillist kuni septembrini. Ka talveperioodil võib väetist mõne korra anda.

Meeldiva monstera õhkjuuri ei tohi lõigata, sest taim kulutaks uute kasvatamiseks asjatult energiat. Õhkjuured suunatakse mulda, kus nad hakkavad kasvama nagu tavalised juuredki.

Vajaduse korral võib kevaditi lõigata monstera võsusid, et kasvu ohjeldada. Meeldiva monstera paljundamine on lihtne. Varrelõigud juurduvad kevadel ja suvel, kui pistate nad otse niiskesse mulda ja mulla alla jääb vähemalt üks õhujuur.

Noored monsterad istutatakse igal kevadel ümber värskesse Lillemulda või Roheliste Taimede mulda. Vanemad monsterad on rahul ka sellega, kui poti pindmine mullakiht välja vahetada.

Otsi