Jäta sisu vahele
Püsikud

Metsülane

Anemone sylvestris

Arovuokko Anemone sylvestris Arovuokko Anemone sylvestris, läheltä

Metsülane on kergesti hooldatav ja kiiresti leviv tugev püsik. Lopsakad valged õied varjavad taimestiku varasuvel ja metsülane õitseb sageli sügisel uuesti. Metsülane on väga hea pinnakattepüsik.

Kastmine:

Väike

Valgus:

Poolvarjus

Kõrgus:

20-40 cm

Värvid:

Rohelised lehed Valge

Õitsemine:

Varasuvi

Arovuokko Anemone sylvestris Arovuokko Anemone sylvestris, läheltä

Püstise kasvuga metsülane kasvab 20-40 cm kõrgeks ja levib jõuliselt maa-aluste võsundite abil. Roseti moodustavad lehed on tumerohelised, kolme- või viiejagused, laialehised ning karvased. Lehestik säilib pärast õitsemist vastupidiselt mitmetele teistele ülastele. 3-5 cm laiused lihtsad valged õied on üksikult varte latvades. Õienupud on longus. Metsülane on väga vastupidav püsik.

Metsülasele meeldib päikeseline või poolvarjuline tuule eest kaitstud kasvukoht. Kasvusubstraat peaks olema kobe ja lubjatud liivane muld. Kasvusubstraat peaks niiskust kinni hoidma, kuid see ei tohi olla märg. Kuivuse ja kuumuse korral jääb õitsemisaeg lühikeseks. Metsülaste istutamiseks sobib Erimuld Püsikutele ja Roosidele või Aiamuld. Istutuskaugus on 20-30 cm.

Kevaditi tuleb metsülaseid lubjata Aialubjaga ja väetada Püsikuväetisega.

Õievarte eemaldamine esimese õitsemise järel soodustab õitsemist sügisel.

Metsülane paljuneb kergesti maa-aluste võsunditega, seega tasub selle soovimatut laienemist piirata püsikurühmades lausriide ehk juuretõkkekangaga.

Metsülast võib paljundada taimestiku jagamise teel varakevadel või sügisel ning maa-aluste võsundite abil.

Metsülane on hea lõikelill.

Otsi