Jäta sisu vahele
Ürdid ja köögiviljad

Mugulseller

Apium graveolens var. rapaceum

Mugulseller ehk juurseller kasvatab ümara valkjakoelise mugula. Kõrvaljuurte ja lehtede tekitatud armide tõttu on mugula pind krobeline. Mugulseller on väga aromaatne, kergelt magusa maitsega.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Poolvarjus

Kõrgus:

30-40 cm

Hea mugulseller on tihe ja kaalub 200-800 grammi. Selleri lõikepind tõmbub kiiresti tumedaks, kui sellerist erituvad ained reageerivad happega. Mugulseller sisaldab palju proteiine ja mikroelemente, eriti kaaliumit. Selleri noori pealseid võib söögiks kasutada, hiljem muutuvad need puiseks.

Seller on kaheaastane aeglase kasvuga taim. Kasvamiseks vajavad need taimed pikka ja sooja suve, saak koristatakse hilissügisel. Mugulseller on toorelt söömiseks liiga tugeva maitsega. Küpsetamine muudab maitse mahedamaks.

Mugulseller on populaarne supijuur. Juurt võib kasutada ka riivitult, salatis, taimsete pihvide küpsetamiseks, pajaroogades ja gratäänides. Lehti võib kas kuivatada või sügavkülmutada.

Mugulseller kasvab kõige paremini soojas valgusrikkas või poolvarjulisel kasvukohal. Taim vajab rammusat, värsket ja mullakat maad ja paksu mullakihti. Mulla kvaliteeti võib parandada Aiamulla, Aialubja ja Maheda Aiaväetisega. Istutamissügavus on oluline, kasvupunkt peab jääma nähtavale. Liiga kõrgele istutamine soodustab kõrvaljuurte arengut, liiga sügav aga venitab mugula pikerguseks. Sobiv taimede istutusvahemik on 25-40 cm, ridade vahe 50-60 cm.

Mugulsellerit kasvatatakse kas seemnest või aianduskauplustest ostetud taimedest.

Mugulsellerile antakse kogu kasvuperioodi jooksul lisaväetist, näiteks murumultši või Mahedat Vedelväetist. Mugulseller hakkab jõudsalt kasvama alles augustis. Suve teises pooles on kastmine väga oluline.

Mugulselleri saak korjatakse septembris-oktoobris. Kõrvaljuured ja lehed lõigatakse mugula lähedalt maha. Pealsed eemaldatakse ettevaatlikult. Mugulaid säilitatakse keldris turba sees.

Seemned tuleb taimede ettekasvatamiseks külvata märtsis-aprillis Külvimulda. Seemneid ei kaeta mullaga. Idanemisaeg on 2-4 nädalat. Sobiv temperatuur on üle 20, kuid alla 25 kraadi. Jahedam temperatuur põhjustab enneaegset õitsemist. Taimed harjutatakse välisõhuga ja istutatakse juunis paksu mullakihiga, väetatud ja soojale kasvukohale.

Otsi